E sınavda görevli öğretmen ne yapar?

E sınavda görevli öğretmen ne yapar?

E-sınavda görevli olan öğretmenin görevleri nelerdir? Uygulama ve izleme sorumlusunun görevleri nelerdir?

E-sınavda görevli olan öğretmenin görevleri nelerdir? Uygulama ve izleme sorumlusunun görevleri nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi'nin 19. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre, e-sınav öncesi görevli öğretmen, e-sınav salonundaki tüm elektronik donanımların kontrollerini yaparak e-sınav uygulamasına hazır hale getirir.

Uygulama ve izleme sorumlusu, görevli olduğu sınav salonunda yer alan bilgisayarlar, kiosk cihazı ve yazıcının açık ve çalışır durumda olup olmadığını kontrol eder. Eğer bir bilgisayar çalışmıyorsa, sınav başlamadan önce adayı yedek bilgisayara taşır ve çalışmayan bilgisayarı ilgili birimlere bildirir.

91808.jpg

Sınav salonunda teknik sorunlarla karşılaşıldığında, uygulama ve izleme sorumlusu gerekli önlemleri alır ve sorunları çözer. E-sınav oturumları sırasında sınavın yapılmasını engelleyen bir teknik sorun çıkarsa, uygulama ve izleme sorumlusu müdahale ederek sorunu gidermeye çalışır. Gerektiğinde Bakanlık Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'ndan teknik destek alır. Sorun çözülemezse, durum ayrıntılı bir şekilde "Sınav Görev Raporu"na yazılır ve il/ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilisine bilgi verilir. Sorundan etkilenen adaylar yedek bilgisayarlara taşınır.

Uygulama ve izleme sorumlusu, adaylara e-sınav uygulaması hakkında gerekli açıklamaları yapar ve sınav süresince adayların sınav sürecini takip eder. Adaylara sınavın nasıl başlatılacağı, nasıl sonlandırılacağı, soruların nasıl yanıtlanacağı ve sınav ekranının nasıl düzenlendiği konusunda bilgi verir. Sınav süresince adayların sınav sürecini gözlemleyerek, sınavı yanlış uygulayan adayları tespit eder ve gerekli uyarıları yapar.

Uygulama ve izleme sorumlusu ve diğer sınav görevlileri, sınavlarla ilgili olarak Genel Müdürlük tarafından belirlenen talimat ve kılavuzlara göre görev yaparlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.