Devamsızlık affı için öğrencilerin son şansı

Devamsızlık affı için öğrencilerin son şansı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ortaöğretim kurumlarında yani liselerde örgün öğrenim görmekte olan öğrencilerin sınıfta kalmamaları için son çağrı. Peki öğrencilerin ne yapması gerekiyor? Devamsızlık affı gelecek mi?

Son zamanlarda liseyi Örgün olarak okumakta olan öğrencilerin yapmış oldukları devamsızlık ihlalleri tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu öğrencilerin aynı zamanda açık liseye geçmek için de yoğun bir talepte bulunduklarını tespit etmiştir.

Öğrenciler her yıl devamsızlık affı ile yapmış oldukları devamsızlıklarının silineceğini düşünerek bir sonraki yıl yine devamsızlık yapmaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu durumun önüne geçmek için ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 36. maddesi gereği devamsızlık ihlali yapan tüm öğrencilere sınıfta bırakacağını açıklamıştır.

Buna göre derslerdeki başarılarına bakılmaksızın bir yılda toplamda 10 günden fazla devamsızlık yapan lise öğrencileri sınıfta bırakılacaktır.

2023 2024 eğitim öğretim yılına kadar devamsızlık hakları sınırda bulunan öğrencilerin Sınıf tekrar yapmamaları için devamsızlık kayıtlarının işleneceği de ayrıca belirtilmiştir.

Son sınavlarına giren öğrenciler söz konusu sınıf tekrarı kalmamak için ayrıca derslerinde başarılı olabilmeleri için ve sınıfta kalmamaları için bu son sınavları olabildiğince iyi bir biçimde değerlendirmeleri gerekmektedir.