Borcu Olanlar Dikkat! Tüm Borçlar Siliniyor! Kimleri Kapsayacak! Hangi Borçlar Silinecek

Borcu Olanlar Dikkat! Tüm Borçlar Siliniyor! Kimleri Kapsayacak! Hangi Borçlar Silinecek

Borç yapılandırması için meclis toplanarak görüşme yapacak. Vatandaş tarafından en çok merak edilen konuyu ise hangi borçların silinecek olduğu konusu.

Borç yapılandırması için meclis toplanarak görüşme yapacak. Vatandaş tarafından en çok merak edilen konuyu ise hangi borçların silinecek olduğu konusu. Bu yapılandırmadan da kimler yararlanıyor ve hangi şartları sağlamaları gerekiyor hepsi haberimizde olacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük kapsamlı borç yapılandırması meclisin gündeminde görüşülecek. Bu görüşme neticesinden sonra hangi borçların silineceği kimlerin yararlanacağı ve kaç vatandaş bu borç yapılandırmasından fayda sağlayacak hepsi netlik kazanmış olacak.

Kanun Teklifi Yasallaşacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda birçok vatandaşa yakından ilgilendiren vergi borçlarının affı ya da yapılandırması ile ilgili yapılacak olan kanun teklifine yasallaştırmak için adımlar atılacak. Uzun yıllardan beri bu denli borç yapılandırması yapılmıyordu ve bu kanun teklifi ile birçok vatandaş da kamuya olan birçok borcu yapılandırmış olacak.

Meclisin bu haftaki en önemli konu başlıklarından birisi olan ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklaması yapılan borç yapılandırma paketi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Bu teklifle birlikte prim borçları vergi borçları trafik cezalarının ödenmesi köprü kredi yurtlar kurumu genel sağlık sigortası borçları adli ve idari para cezaları emlak vergisi gibi birçok kapsamlı olan borçların cezaları kaldırılmış olacak.

Haftalık olarak çalışma bilindiği üzere salı günleri başlamakta ve genel kurulda kamuya olan borçların yapılandırma teklifi de görüşülmüş olacak.

Yapılandırılan Borçlar Nasıl Ödenecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük kapsamlı olan yapılandırması ile birlikte vatandaşların birçok vergi borçları daha vergi daireleri gümrük müdürlükleri sosyal güvenlik kurumları il özel idareleri ve belediyeleri olan bütün borçları yapılandırmaya dahil edilecek. Bu kapsam ile birlikte yaklaşık olarak 362 milyar lira tutarındaki toplam borçlar 48 ay vade ile birlikte taksitlendirme neticesinde ödenebilecek. Düzenleme neticesinde 14 milyon vatandaş bu kapsama dahil edilecek.

31 Aralık 2022 tarihinden önce işlenen ve alınan cezalara ilişkin olarak yapılandırma yapılacağı duyuruldu. Sürücülere uygulanan da trafik idari para cezalarını istinaden verilen ceza puanları da silinmiş olacak. Bu tekliflerle vergi dairesi borcu olan toplamda 7,6 milyon kişinin de 4,6 milyar liralık borcu silinmiş olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.