Borç sahiplerine SGK’dan açıklama geldi! İşte detaylar

Borç sahiplerine SGK’dan açıklama geldi! İşte detaylar

Sigorta primi, genel sağlık sigortası başta olmak üzere borcu olan kişi ve işletmeler yapılandırma hakkı verileceği açıklandı. SGK’dan tarafından yapılan açıklama haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle…

Borç sahibi kişiler ve işletmeler SGK tarafından gelen bu açıklama sonrasında konu ile ilgili detayları merak ederek araştırmaya başladı bile. Peki primini kendisi ödeyenler de bu ödeme kolaylığından faydalanabilecek mi? Yapılandırma şartları neler? İşte tüm detaylar…

Yapılandırmanın avantajlarını açıkladı

SGK tarafından açıklanan duyuruya göre; özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ile alakalı eksik işçilik tutarları da yapılandırmada yer verilecek. Son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2023 olarak belirlendiği ve peşin ödemede prim aslının ve tamamının ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı silinecektir. Ayrıca Aralık 2022 tarihinden önce kesinleşmiş olan fakat ödenmeyen idari para cezasının aslının yüzde 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme zammının tamamı silineceği bilgisi verildi. Yine SGK tarafından açıklanan bir duyuru ise şu şekilde gelir testi sonucunda hane içinde bulunan kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin altında çıkanların GSS borçları silineceği açıklandı. Geliri belirtilen tutarın üzerinde olanların ise anaparayı 31 Ağustos’a kadar yatırması durumunda faiz, gecikme zammı ödemeyecektir. GSS prim borcu olanlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar şehir, devlet, üniversite hastanelerinden sağlık hizmetinden yararlanabilirler.

Yapılandırma şartları ve tüm detaylar

Elde ettiğimiz bilgelere göre isteğe bağlı sigortalılık doğrultusunda primini kendisi yatıranların bu ay başvurması durumunda Nisan 2022’den sonraki aylara ait prim borçları da yapılandırma kapsamına dahil edilecektir. Nisan ayında başvuruda bulunanlar ise Haziran 2022’den sonraki primlerini yapılandırabilir. 2008’den sonraki isteğe bağlı sigorta primlerinin sigortalılık süresine dahil edilebilmesi için 12 ay içinde yatırılması gerekmektedir.

Bağ-Kur doğrultusunda dondurulan sigortalılık süresinin tamamının ihya edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kısmi canlandırma imkan da bulunuyor. İşverenlerin ve üçüncü şahısların iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller sebebi ile ödemekle yükümlü bulundukları borçları da yapılandırma kapsamına dahil edilecektir. Yapılandırılan fazla ve yersiz ödenen gelir ve aylıkların da faiz ve gecikme faizleri silineceği bilgisi verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.