Bilsem Müzik Sınavı

Bilsem Müzik Sınavı

Bilsem Müzik Sınavı Nedir Ve Nasıl Yapılır?Bilsem Müzik Sınavı, Türkiye genelinde faaliyet gösteren BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) tarafından düzenlenen bir sınavdır

Bilsem Müzik Sınavı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Bilsem Müzik Sınavı, Türkiye genelinde faaliyet gösteren BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) tarafından düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav, müzik yeteneği ve potansiyeli olan çocukların belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır.

Bilsem Müzik Sınavı'na katılmak için öğrencilerin belli bir yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Bu yaş aralığı BİLSEM merkezlerindeki eğitmenler tarafından belirlenir. Ayrıca sınava katılım için öğrencilerin belirli belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Bu belgeler, öğrencinin okuduğu okuldan alınan transkript ve velinin muvafakatnamesi gibi belgelerdir.

Sınava Hazırlık Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zaman yönetimine önem verilmelidir.

Düzenli çalışmak, başarı için oldukça önemlidir.

Sınavda sorulacak konular ve şarkıların tamamını öğrenmek zor olabilir. Bu nedenle, öncelikli olarak zorlanılan konulara ve şarkılara yoğunlaşmak ve bu konuları daha iyi anlamak için çaba göstermek gereklidir.

13104311-img-5349.jpg

Sınav Değerlendirme Kriterleri Nelerdir?

Birinci kriter, öğrencinin müzikal bilgileridir. Bu kapsamda ölçülen başlıca konular; müzikal semboller, müzikal formlar, ölçüler, akorlar, armoni yapıları, müzikal tarih ve stilistik dönemler, müzikal üsluplar ve terimlerdir.

İkinci kriter, öğrencinin müzikal becerileridir. Bu kapsamda ölçülen başlıca konular; okuma, dinleme, yazma, analiz ve yorumlama becerileridir.

Müzikal Bilgiler Müzikal Beceriler

Müzikal semboller Okuma

Müzikal formlar Dinleme

Ölçüler Yazma

Akorlar Analiz

Armoni yapıları Yorumlama

Üçüncü kriter, öğrencinin ezber yeteneğidir. Bu kapsamda ölçılen başlıca konular; şarkı sözlerinin, müzikal örneklerin ve çalgı aleti parçalarının ezberlemesi, tartımı ve doğru kullanımıdır.

Şarkı sözlerinin ezberlemesi

Müzikal örneklerin ezberlemesi

Çalgı aleti parçalarının ezberlemesi

Sınavın son kriteri, öğrencinin müzikal anlayışıdır. Bu kapsamda ölçülen başlıca konular; beğeni ve zevk özellikleri, müzik tarihi ve kültürel anlayışı, müzikal bağlam, olasılıkların tahmin edilmesi ve müzikal ifade yeteneğidir.

Bilsem Müzik Sınavlarına Katılım İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Okul çıkış belgesi

2 adet vesikalık fotoğraf

Müziğe yönelik özgeçmiş

Bunların yanı sıra, sınava katılan öğrencilerin belli bir yaş altında olmaları gerekmektedir. İlköğretim öğrencilerinde yaş sınırı 7 ile 14 arası iken, ortaöğretim öğrencilerinde bu sınır 15 ile 18 arasıdır.

Kaynak:MEB Hocam

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.