Araç Sahipleri Dikkat! Maliyetler Arttı Büyük Zam Kapıda

Araç Sahipleri Dikkat! Maliyetler Arttı Büyük Zam Kapıda

Araç sahiplerinin her yıl yaptırmak zorunda olduğu zorunlu trafik sigortasında maliyetleri artması sebebiyle büyük zam geliyor..

Milyonlarca araç sahibinin yakından ilgilendiren zam haberi geldi. Araç sahiplerinin her yıl yaptırmak zorunda oldukları zorunlu trafik sigortasında maliyetlerin artması sonucu sigorta ücretlerine büyük zam kapıda.

Araç trafik sigortaları şirketleri son dönemlerden artan parça, tamir , işçilik vb ücretler karşısında zarar etmemek için çalışmalara başladı. Öte yandan Anayasa Mahkemesi zorunlu sorumluluk sigortası ile birlikte gerçekleşmesi gereken destekten yoksun kalma tazminatı, sürekli sakatlık tazminatı ve motorlu taşıt değer kaybı tazminatı ile ilgili açılmış mahkemeyi sonuçlandırdı. AYM'nin kararı sonrasında sigorta şirketleri yeni bir çalışma başlatırken kişilere bazı cezalar kesilerek önüne geçilmeye çalışılıyor.

Sigorta firmalarının hesaplama durumlarından yoksun kalmalarıyla, tazminat hesaplarının mahkemeye gidilmesiyle birlikte bu sürecin uzadığı konuşuluyor. Konu ile ilgili temsilci kişiler kararların sigorta firmasının değer kaybını, ölüm ve sakatlık tazminatlarını hesaplamayı ortadan kaldırarak mahkemelerin alacağı kararların önemli olduğunu bildiriyor. Zorunlu Mali Mesuliyet Trafik sigortası kapsamında tazminatlar KTK 90. madde çerçevesinde güncel kanunlara göre formülasyon hesabına göre değil de 6098 Türk Borçlar Yasası 49. ve diğer maddelere göre hesaplanıyor.

Avukatlar tarafından yapılan açıklamaya göre iptal kararı ile birlikte tazminat belirleme zamanının formülden daha çok Anayasa Mahkemesi tarafından bilirkişi ve hakimlere bırakıldığını görüyoruz. Böylelikle yasada boşluk oluşuyor ve kapsamlar TBK ve diğer yasalara göre belirlenmeye başlıyor. 2020 senesinde verilmiş olan iptal kararı ile birlikte sigorta firmaları yüksek tazminat ödemek zorunda kalıyor. İptal kararı sonrasında bir buçuk sene süren zamanda sigorta firmalarının tazminat ödeme yükleri arttı ve dava süreçleri uzadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.