Altılı Masa Anlaştı! Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Adayı

Altılı Masa Anlaştı! Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Adayı

Geçtiğimiz gün sorunların yaşandığı ve Meral Akşener'in masadan ayrıldığı altılı masa bugün anlaştı. Bugün yapılan toplantı sonrasında altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Türkiye 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanırken, millet ittifakının da Cumhurbaşkanı adayı bugün belli oldu. Yaklaşık 1,5 senedir görüşmeler yapan ve ittifak kuran altılı masa bugün adaylık konusunda anlaştı. Altılı masanın 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkalığı seçimlerinde adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında, Karamollaoğlu, Milet İttifakı'nın adayını şu sözlerle duyurdu:

"On binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Birçok şehirde ayakta bina kalmadı. Vefat eden kardeşlerimize rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Hava çok soğuk, sizleri daha fazla bekletmek istemiyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizim cumhurbaşkanı adayımızdır."

Adaylığı ilan edilen Kılıçdaroğlu, ise "11 maddelik mutabakatla parlamenter sisteme geçeceğiz." ifadelerini kullandı..

İşte geçiş sürecinin 11 maddelik yol haritası;

İmamoğlu ve Yavaş' mutakabat metninde yer aldı

Öte yandan 11 maddelik mutakabat metninde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Başkanlarıyla ilgili olarak bir madde yer aldı. İlgili madde de "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır." ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.