5 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 10 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik

5 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 10 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik

Bir süredir gündemde olan 5 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 10 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik verilsin talebi yinelendi.

Geçtiğimiz Ocak ayında hayata geçen uzman ve başöğretmenlik kariyer basamaklarıyla ilgili olarak, sınav şartının kaldırılması ve 5 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 10 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik verilsin talebi yinelendi.

Yetkili sendika konuyu yine gündeme taşıdı. Eğitim Bir-Sen Bolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Koçak 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada uzman ve başöğretmenlik kariyer sisteminde bekleme sürelerinin düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

ogretmen1.jpg

5 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 10 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik

CHP tarafından açılan dava sonucunda Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmesi, adaylık ve kariyer basamakları sürecini yeniden bir belirsizliğin içine sürüklediğini aktaran Koçak, Aday öğretmenlik ve kariyer basamakları sürecinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı gerekçesi çerçevesinde Öğretmenlerin motivasyonunu artıran bir kariyer sistemi için yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Koçak sözlerinin devamında, "Her ne kadar Anayasa Mahkemesi’nde açılan iptal davasında uzman/başöğretmenlik yazılı sınavının iptali istenilmemiş, mahkeme bu konuda bir hüküm kurmamış ise de kariyer basamaklarında ilerleme, sadece öğretmenlikteki hizmet süresine dayalı olmalı; kariyer basamakları sınavı kaldırılarak öğretmenlikte 5 yılını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, 10 yılını tamamlamış olanlar başöğretmenlik unvanı alabilmelidir." ifadelerini kullandı.