2023 LGS sadece 1. dönem mi?

2023 LGS sadece 1. dönem mi?

2023 LGS sadece 1. dönem mi? Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası alınan kararlara ilişkin açıklamada bulundu.

2023 LGS sadece 1. dönem mi? Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası alınan kararlara ilişkin açıklamada bulundu. Özer, LGS'nin yalnızca 8. sınıfın birinci dönem konularından oluşacağını belirtti. Ayrıca YKS'de de 12. sınıfın ikinci dönem konularının sınav kapsamına alınmayacağını söyledi.

Büyük felaketin ardından devletin, vatandaşlarla birlikte el ele vererek hızlı bir şekilde toparlanma sürecine odaklandığını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm çocukları güvenli ve sağlıklı bir şekilde okullarına döndürmek için çaba harcadıklarını ifade etti.

Özer, 20 Şubat tarihine kadar Türkiye genelinde eğitim öğretime ara verildiğini belirtirken, depremle ilgili bir sıkıntı olmamasına rağmen bu kararın, öğretmenlerin ve eğitim camiasının depremin etkilediği 10 ildeki insanların yanında olabilmek için seferberlik halinde olmaları nedeniyle alındığını açıkladı.

Ayrıca bölgede günlük olarak 945 bin 215 kişiye sıcak yemek ve 196 bin 100 kişiye çorba dağıtıldığını, toplamda ise 1 milyon 141 bin 315 kişiye sıcak yemek ulaştırıldığını belirten Özer, depremzedelere yardım amacıyla meslek liselerinde kurulan ekmek üretim atölyelerinde günlük 1 milyon ekmek üretimi gerçekleştirildiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, pansiyonlar, yurtlar ve öğretmenevlerinde yaklaşık 450 bin vatandaşa barınma hizmeti sağlandığını belirten Özer, ayrıca 5 bin kişilik arama kurtarma ekibinin AFAD'a yardımcı olduğunu ve 2 bin öğretmenin deprem bölgesindeki vatandaşlara psikolojik destek vermek için aktif olarak görev yaptığını dile getirdi. Diğer illerden gelen gönüllü öğretmenlerin de organizasyon ve yardım çalışmalarında yer aldığına değindi.

36.jpg

Özer, ikinci dönemde deprem bölgesindeki 10 ilde tüm sınıf ve kademelerde devam şartı aranmayacağını ve ailelerin isteğe bağlı olarak öğrencilerini farklı illere nakledebileceklerini belirtti. Ayrıca, bu yıl düzenlenecek LGS ve YKS sınavlarına ilişkin yeni kararları da paylaştı. Buna göre, LGS'de yalnızca 8. sınıfın birinci dönem konuları yer alacak ve 8. sınıfın ikinci dönem konuları sınavda yer almayacak. Benzer şekilde, YKS'de de 12. sınıfın ikinci dönem konuları sınav kapsamına dahil edilmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, tüm okulları mümkün olan en kısa sürede çocuklarla buluşturma çabası içerisinde olduklarını vurguladı.