1.sınıf ve 5.sınıf öğrencilerini etkileyecek gelişme!

1.sınıf ve 5.sınıf öğrencilerini etkileyecek gelişme!
2024-2025 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte kayıt işlemlerinde de yeni bir döneme geçiş yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığının aldığı o karar okul öncesi 1. sınıf ve 5. sınıf öğrencilerini doğrudan etkileyecek. Peki o karar ne?

Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2025 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa başlayacak ve ortaokul 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin kayıt işlemlerini adrese dayalı olarak yapma kararı aldı. Bu karar neticesinde okul kayıtları MERNİS adres bilgileri dikkate alınarak sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Bu sebeple velinin online ortamda herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmadı. Sistem e-okul üzerinden başvuru işlemlerini tamamladı. 1. sınıf şube ve sınıf öğretmeni belirlemesi ile 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin şube ve sınıf öğretmeni belirlemesi ise yönetmelik doğrultusunda Ağustos ayının son haftası belli olacak.

Öğrenci velisi e-devlet kapısı sisteminden e-kayıt hizmet başlığına gelerek öğrencinin yerleştiği okulu öğrenebilecek. 9 Eylül Pazartesi günü açılacak okullar öncesinde 1. ve 5. sınıf öğrencisinin hangi okula kayıt olduğunu öğrenmek isteyenler e-devlet sistemine girerek İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu sorgulama linkine tıklayabilir.

Meb Hocam / ÖZEL HABER