Vergi, harç ve cezalara yüzde yüzde 58,46 değerleme

Vergi, harç ve cezalara yüzde yüzde 58,46 değerleme

Yeni yılda vergi, harç ve cezalara yüzde yüzde 58,46 değerleme gelecek. İşte detaylar..

Milyonlarca çalışan yeni yılda maaşlarına gelecek zam oranının merak içinde beklerken, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre 2024 yılında vergi, harç ve cezalara yapılacak zamda belli oldu. Yeni yılda vergi, harç ve cezalara yüzde yüzde 58,46 değerleme gelecek.

Yeni yılda vergi, harç ve cezalara yüzde yüzde 58,46 değerleme gelecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğde, Vergi Usul Kanunu uyarınca yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu ve bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda, yeniden değerleme oranının 2023 yılı için yüzde 58,46 olarak belirlendiği kaydedildi.

Düzenlemede, bu konuda daha önce yayımlanmış tebliğlerin de yürürlükte bulunduğu bildirildi.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor.

teblig.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum