Memurların haftalık çalışma saatlerinde kısaltma yapılabilir mi?

Memurların haftalık çalışma saatlerinde kısaltma yapılabilir mi?

Son dönemlerde sıkça tartışılan memurların çalışma saatlerinde düzenleme yapılabilir mi? Mesai saatlerinin kısaltılması için izlenecek yöntem 657 sayılı Kanunda belirtilen hükme bakılarak incelenecektir. İşte detaylar…

On günlerde sıkça gündeme gelen memur çalışma saatlerine ilişkin düzenlemelerin yapılması talebinde bulunuluyor. Bilindiği gibi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 99 uncu maddesinde yer alan ibarede "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir.

Ancak söz konusu olan kanuna, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine veya bunlara dayanılarak çıkarılacak yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespiti yapılmaktadır.

Hafta tatili cumartesi ve pazardan başka günler de olabilir!

Cumhurbaşkanı, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin olduğu durumlarda, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir." hükmü, 100 üncü maddede alınan karara göre, "Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Cumhurbaşkanınca, illerde valiler tarafından tespit olunur." İbaresi bulunmaktadır.

Bu hükmün detaylı açıklanması halinde şu bilgilere ulaşmak mümkündür;

-Memurların haftalık çalışma süresi 40 saat olarak netleşmiştir.

-Ancak, diğer mevzuattan kaynaklı olarak hizmetin özelliği gereğince farklı çalışma süreleri değişiklik gösterebilecektir. Örneğin, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı vb.

-Yurtdışı kurumlarda Cumhurbaşkanı’nın verdiği talimata göre hafta tatili Cumartesi ve Pazardan başka bir gün olarak belirlenebilir.

Haftalık çalışma süresi ne kadar kısalabilir?

Kanun hükmünde belirtildiği üzere haftalık çalışma saati süresinin kısaltılması için Kanun değişikliği gerekliliği olup bu konuda herhangi bir makamın değişiklik yapmaya yetkili olmadığı görülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
7 Yorum