Kurumlara 'ders ücreti uyarısı'

Kurumlara 'ders ücreti uyarısı'

YÖK özel üniversiteleri okulu uzatan öğrencilerden alınan ücret ile ilgili olarak uyardı. YÖK'ten Kurumlara 'ders ücreti uyarısı' geldi..

Üniversiteler 2023 2024 Güz dönemi eğitim öğretim yılına hazırlanırken, YÖK'ten Kurumlara 'ders ücreti uyarısı' geldi..

Kurumlara 'ders ücreti uyarısı'

YÖK, özel üniversiteleri okulu uzatan öğrencilerden alınacak ücret ile ilgili olarak uyardı. YÖK, vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören ve dönem tekrarı yapan veya normal eğitim süresini uzatan öğrencilerden 2023 2024 Güz eğitim öğretim ücretinin senelik değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına alınmasını kararlaştırdı. YÖK'ten yapılan açıklamada, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu çerçevesinde vakıf yükseköğretim kurumlarında öğrencilerden alınacak eğitim ve öğretim ücretlerinin mütevelli heyet tarafından belirleneceğinin hüküm altına alındığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

"Bir üst sınıfa geçen öğrencilerden daha önce alarak başaramadığı ve yeniden alması gereken alt sınıf dersleri için dönem/yıllık ücrete ilave olarak ek bir ücret alınmaması Yükseköğretim Genel Kurul tarafından daha önce karar altına alınmıştı. Buna karşılık bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden kaldığı ders ücreti yerine yıllık ücret talep ettiğine ilişkin Başkanlığımıza ulaşan şikayetler üzerine Yükseköğretim Genel Kurulunca, öğrencinin dönem tekrarı yapması veya normal öğrenim süresinin aşılması halinde alınacak ücretin yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına ücret ödemesine ve ödenen bu ücretin de her halükarda ilgili dönem alması zorunlu olan ders/kredi başına düşen tutarı aşmamasına karar verilmiştir."

Denetime dikkat edilecek

Açıklamada, tüm vakıf yükseköğretim kurumlarına bildirilen karara uygun hareket edilip edilmediğinin ilk denetim döneminde gözden geçirileceği vurgulandı.