İşçiler Eylem Yaptı! Çalışma Durdu! %60 Zam İstiyorlar

İşçiler Eylem Yaptı! Çalışma Durdu! %60 Zam İstiyorlar

Afyon'da faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan Harb-İş sendikasına bağlı işçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde taleplerini dile getirmek için eylem yaptılar.

Afyon'da faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan Harb-İş sendikasına bağlı işçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde taleplerini dile getirmek için eylem yaptılar. Yağmur altında gerçekleştirilen eylemde işçiler, hükümetten yüzde 60 oranında zam istediler. İşçiler, uzun saatler boyunca fabrikada ağır işlerde çalıştıklarını ve aldıkları ücretin bu emeğin karşılığı olmadığını dile getirdiler. Yaşam şartlarının giderek zorlaştığını belirten işçiler, artan maliyetler karşısında geçimlerini sürdürmenin zor olduğunu ifade ettiler.

İşçilerin talepleri, ülkedeki ekonomik koşullar ve iş piyasası şartları göz önüne alındığında oldukça makul görünüyor. Hükümetin bu taleplere nasıl yanıt vereceği henüz bilinmiyor. İşçiler, haklı talepleri için mücadeleye devam edeceklerini söylerken, diğer taraftan işverenlerin de işçilerin haklarını göz önünde bulundurarak adil bir ücret politikası izlemesi gerekiyor.

Afyonkarahisar'da Harb İş Sendikasına Üye İşçilerden Yüzde 60 Zam Talebiyle Eylem

Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan Harb-İş Sendikası’na üye işçiler, maaşlarına istedikleri oranda zam yapılması talebiyle Kocatepe Atatürk Anıtı önünde toplanarak bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde hazırlanan bildiri, İç Batı Anadolu Bölge Temsilcisi Yasin Öztürk tarafından okundu. İşçiler, uzun saatler boyunca ağır işlerde çalıştıklarını ve aldıkları ücretin yeterli olmadığını dile getirdiler. Geçimlerini sürdürmek için her geçen gün daha fazla mücadele etmek zorunda kaldıklarını ifade eden işçiler, hükümetten talep ettikleri yüzde 60 oranındaki zammın hayatlarını daha da kolaylaştıracağını belirttiler.

Savunma Sanayi Çalışanlarından Zam Talebi Geçimimizi Zar Zor Sağlıyoruz

Savunma Sanayi çalışanlarından oluşan bir grup, Türk-İş ile Çalışma Bakanlığı arasında yürütülen 2023 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü görüşmeleri sırasında bir araya geldi. Harb-İş sendikasına bağlı bu işçiler, alım güçlerinin düşmesi nedeniyle geçimlerini zar zor sağlayacak ücretler aldıklarını belirtti. Sendika temsilcisi Yasin Öztürk, yaptığı konuşmada ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun etkilerini derinden hissettiklerini ifade etti. Toplantıya katılan diğer işçiler de sözleşme sürecinde kendilerini haklı bir talep ile savunacaklarını ve mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.