En çok işçi arayan meslek hangisi? Hangi meslek için başvuru yapmalıyız?

En çok işçi arayan meslek hangisi? Hangi meslek için başvuru yapmalıyız?
İŞKUR yaptığı analiz sonucunu vatandaşlarla paylaştı. İş arayan gençlerin daha çok hangi sektörde rahatça iş buldukları da ortaya çıkmış oldu. İŞKUR yaptığı araştırma ve inceleme sonucu bakın hangi meslek gruplarını vatandaşla paylaştı? Şimdi detaylar...

İŞKUR'un 2024 yılının ilk yarısına ait verilerine göre bu dönemde 691 bin 55 kişi işe yerleştirilmiş gözüküyor. Geçen yıla göre işe yerleştirme oranında %183 artış gözlemlendiği açıklandı. İŞKUR en çok işçi arayan meslek gruplarını tek tek analiz etti ve vatandaşın bilgisine sundu.

Bakan Işıkhan'ın sosyal medya hesabından duyurduğu haziran ayı İstatistik Bülteni'ne göre en fazla işçi aranan meslek özel güvenlik görevlisi (silahsız) oldu. Güvenlik sertifikası olmayan birçok vatandaş bu alanda aranan personel için şimdiden kurslara yazılmaya başlamış durumdalar. Umarız bu patlama sertifika kurs ücretlerini artırmaz.

İŞKUR en çok işçi arayan meslek gruplarını açıkladı. İşe yerleştirmede en çok talep gören diğer meslekler arasında turizm ve otelcilik elemanı - servis elemanı (garson) - satış elemanı/danışmanı - reyon görevlisi yerini aldı. Bu meslek gruplarında çalışacak vatandaşlarımız işsiz kalmıyor. MEB Hocam ara notu olarak ; aslında işsizlik yok, iş beğenmeme var.

Söz konusu bireysel görüşmelerden 1 milyon 510 bin 527 kişi iş kulübünden 38 bin 767 kişi ve iş yeri ziyaretlerinden 445 bin 957 kişi faydalandı.