Anayasa Mahkemesinden ÖMK hükümleri iptal kararı geldi

Anayasa Mahkemesinden ÖMK hükümleri iptal kararı geldi

Anayasa Mahkemesi bugün ÖMK'nin bazı maddelerinin iptal davasını görüştü. Davada ÖMK'nın bazı maddelerinin iptali kararı çıktı. İşte detaylar..

Geçtiğimiz Ocak ayında hayata geçen Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK'nın bazı maddelerinin iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesine dava açılmıştı.

ÖMK iptal dava süreci devam ederken, Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz haftalar sendika temsilcilerini dinlemişti. Bugün ise davayı görüşen anayasa mahkemesi ÖMK'nın bazı maddelerinin iptalini hükmetti.

İşte Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği bazı hükümler ;

anatada-001.jpg

İptal edilenler arasında, aday öğretmenlerin Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu mesleğe atanması, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı'na mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmede başarısız olanların atanamayacağına ilişkin hükümler yer aldı.

Öğretmenlerin adaylık sürecinde yetiştirilmelerine esas Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Adaylık Değerlendirme Komisyonunun oluşumu ile aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesi ile öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesine ilişkin hükümler de iptal edildi.

Yüksek Mahkeme ayrıca, Kanun'un 6. maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendinde yer alan uzman öğretmenlere yönelik "mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan" ifadesi ile aynı Kanun'un 6. maddesinin 2 numaralı fıkrasında yer alan başöğretmenlere yönelik "ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar" ibaresinin iptaline karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum