17 bin kadar öğretmenin maaş ödemeleri askıya alındı!

17 bin kadar öğretmenin maaş ödemeleri askıya alındı!
Ülke görev yapan öğretmenlerin maaşlarının yükseltilmesi için yaptıkları eylemler sonucunda, 17 bin kadar öğretmenin maaş ödemeleri askıya alındı. Ayrıca 350 okul müdürü de görevden alındı.

Tunus'ta ekonomik kriz devam ederken, ülkede çeşitli mesleklerde ki çalışanlar maaşlarının yükseltilmesi için eylemler yapıyor.

17 bin kadar öğretmenin maaş ödemeleri askıya alındı!

Ülkede görev yapan öğretmenlerde artan pahalık sebebiyle maaşlarının yükseltilmesini talep etti. Yapılan eylemler sonrasında, eyleme katıldığı tespit edilen öğretmenler yaptırım geldi. Tunus’ta pazartesi günü yapılan açıklamaya göre öğretmenlerin maaş artışı talep etmesi nedeniyle 17 bin kadar öğretmenin maaş ödemelerinin askıya alındığı ve 350 okul müdürünün görevden alındığı bildirildi.

Sendika yetkilisi İkbel Azzabi’nin Reuters’a yaptığı açıklamada Tunus’un kararının, “öğretmenleri aç bırakmayı” hedeflediğini ve önümüzdeki eğitim sezonunun beklenen protestolar nedeniyle zor geçeceğini söyledi.

On binlerce ailenin yüksek enflasyon, yetersiz kamu hizmetleri ve çeşitli gıda ürünlerinin temin edilememesiyle karşı karşıyayken, bakanlık ve sendika arasındaki anlaşmazlığın Tunus’ta devam eden krizi derinleştireceğinden ve önümüzdeki okul sezonundan endişe duyduğu belirtildi.

Eğitim Bakanlığı, kamu bütçesinin öğretmenlerin taleplerinin onaylanmasına izin vermediğini savundu.

Protestonun bir parçası olarak öğretmenlerin not vermeyi reddettiği belirtildi.

Eğitim Bakanı Mahamed Ali Bougdiri, öğrencilerin okul notlarını alamamasını bir felaket ve çocuklara karşı işlenmiş bir suç olarak yorumladı.

Maaşların askıya alınması ülkedeki ilkokul öğretmenlerinin yaklaşık yüzde 30’unu etkileyebilir yorumu yapılırken Kuzey Afrika ülkesi vatandaşlarının ekonomik krizle boğuştuğu dönemde hükümet ile sendika arasındaki çatışmanın derinleşebileceği ifade edildi.