Prefabrik Evler Uçunca Yeni Arayış: Tiny House Nedir? Türkiye'de Yaptırmak Mümkün mü? Fiyatları Ne Kadar?

Prefabrik Evler Uçunca Yeni Arayış: Tiny House Nedir? Türkiye'de Yaptırmak Mümkün mü? Fiyatları Ne Kadar?

Prefabrik ev out tiny house in. Haberimizde tiny house nedir? Türkiye'de nasıl yaptırılır? Maliyeti ne kadar? Hazır satılır mı? fiyatları ne durumda? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Prefabrik Evler Uçunca Yeni Arayış: Tiny House Nedir? Türkiye'de Yaptırmak Mümkün mü? Fiyatları Ne Kadar?

Minik Ev terimi, pek çok farklı insan için pek çok şey ifade ediyor, pek çok yorumu mümkün. Tiny House hareketi tamamen felsefeyle ilgilidir: Yeterince sahip olmakla yetinmek ve özüne, önemli olana geri getirilmiş bir hayat yaratmak. Balast olmadan mutlu yaşamak için ne kadar alana ihtiyacınız var? Her birimiz için farklıdır. Kişiliğinize uygun, olabildiğince sağlıklı, çevre dostu ve özgür bir yaşam durumunu nasıl yaratabilirsiniz? Minik bir evde yaşayarak, hayatınızda ilişkiler kurmak, doğada zaman geçirmek, deneyimler yaşamaya odaklanmak için yer açarsınız. Küçük Ev, yaşamak istediğiniz hayatı yaratmanın bir yolu olduğu kadar amaç değildir.

Küçük Ev Nedir?

Tiny House – Tiny House hareketinin ortaya çıktığı Amerika Birleşik Devletleri'nde köklü bir kavramdır. Şaşırtıcı bir hızla, hareket Hollanda'da da zemin kazanıyor. Yine de, güzel küçük evleri henüz duymamış pek çok insan var ve onlara Küçük Ev'de yaşamak istediğinizi söylediğinizde, ara sıra şu soruyu alacaksınız: 'Küçük Ev, nedir bu?

Tanım

Minik Ev terimi, pek çok farklı insan için pek çok şey ifade ediyor, pek çok yorumu mümkün. Tiny House hareketi tamamen felsefeyle ilgilidir: Yeterince sahip olmakla yetinmek ve özüne, önemli olana geri getirilmiş bir hayat yaratmak. Balast olmadan mutlu yaşamak için ne kadar alana ihtiyacınız var? Her birimiz için farklıdır. Kişiliğinize uygun, olabildiğince sağlıklı, çevre dostu ve özgür bir yaşam durumunu nasıl yaratabilirsiniz? Minik bir evde yaşayarak, hayatınızda ilişkiler kurmak, doğada zaman geçirmek, deneyimler yaşamaya odaklanmak için yer açarsınız. Küçük Ev, yaşamak istediğiniz hayatı yaratmanın bir yolu olduğu kadar amaç değildir. Bu benim tanımım:

Minik Evler, küçük ölçekte birincil, tam teşekküllü konut birimleridir. Bir Minik Ev inşa etmek ve içinde yaşamak, basit bir hayat yaşama arzusuna bir cevap olarak bilinçli bir seçimle yapılır. Maddi varlıklara daha az odaklanarak ve daha küçük bir eko ayak iziyle. Minik Evlerin tasarımında ve inşasında, alanı kullanmanın akıllı yolları ve yenilikçi teknolojilerin kullanımı karakteristiktir.


Minik, Mikro ve Küçük

Minik Ev'in yanı sıra bazen 'Mikro Ev' ve 'Küçük Ev' terimleri de kullanılıyor. Bir Mikro Ev, örneğin dijital göçebeler için seyahat için çok uygun olan daha da küçük, mobil bir konut birimidir. Tekerlekli Küçük Ev (THOW) taşınabilir, ancak genellikle birlikte seyahat etmek için yapılmaz. Küçük bir ev, Minik Ev'den daha büyüktür ve genellikle bir temel üzerine inşa edilir.

Küçük bir tarih

Bildiğimiz şekliyle Tiny House 'hareketi', konut piyasasını sarsan bir dizi olaya yanıt olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıktı. Çöken bir ekonomi ve Katrina kasırgası gibi felaketler insanların evlerini kaybetmelerine neden oldu ve gençler ev bulmayı giderek daha zor hale getirdi. Uygun fiyatlı ve esnek konut ihtiyacı arttıkça, bazı insanlar kendi küçük evlerini inşa etmeye başladı. Diğerlerinin yanı sıra Jay Shafer ve Dee Williams, Tiny House hareketinin öncüleri oldular.
Bu öncüler, konut birimlerinin minimum ölçülerini zorunlu kılan sınırlayıcı düzenlemeleri aşmak için evlerini bir karavan üzerine inşa ediyor ve böylece güzel bir felsefeyle ilginç bir hareket başlatıyorlar: Tiny House hareketi. Bu günlerde Tiny Houses'un popülaritesi oldukça büyük sayılara ulaştı. Tiny House Nation gibi yüzlerce kitap, blog, televizyon dizisi bulabilirsiniz. 2015 yılında ilk Tiny House Jamboree'yi yaklaşık 40.000 kişi ziyaret etti. Çoğu zaman olduğu gibi, dünyanın geri kalanı da onu takip ediyor ve şimdi Avrupa'da da inşaatçılar ve meraklılar her yerde ortaya çıkıyor.


Felsefe

Son 50 yılda ailelerin küçülmesine rağmen evlerimizin ortalama büyüklüğü arttı. Sadece evlerimiz büyümekle kalmadı, ticaretin de etkisiyle topladığımız maddi varlıkların miktarı artıyor. Lüks bir otomobiliniz, özel giysilerle dolu bir gömme dolabınız, en son teknolojik aletleriniz olmalı, yoksa uyum sağlayamazsınız. Bir dönüm noktasının içindeyiz. İnsanlar, tüm bu fazla alan ve eşyaların bizi daha mutlu etmediğini fark etmeye başlıyor ve birçoğu bu yaşam standardına ulaşmaya çalışırken mali sıkıntıya girdi. Tiny House hareketi, daha basit bir hayat yaşama ve Dünya'yı o kadar fazla etkilemeyecek şekilde yaşama arzusuna bir cevap sunuyor.

Küçük Bir Evde Yaşamanın Faydaları

Özgürlük

Taşınırken evinizi de yanınıza alabilirsiniz. Başka bir yerde işe girerseniz ya da her gün aynı çevreye bakmaktan sıkılırsanız evinizi aracınıza bağlayıp taşınırsınız. Bu tür bir özgürlük birçok insan için büyük bir çekiciliğe sahiptir. Bazı insanlar dünyayı görmek, olabildiğince çok seyahat etmek, ancak yine de barınma masraflarını düşünmeden ev diyebilecekleri ve geri dönecekleri bir yere sahip olmak isterler.

Basit yaşam

Bazı insanlar Minik Ev'i seçerler çünkü modern yaşam standardının kim olduklarını ifade etmediğini, bunun bir değerler çatışmasına neden olduğunu fark ederler. Daha az maddiyata sahip olmak, gerçekten önemli olan şeylere odaklanarak basit bir hayat sürmek istiyorlar. Daha az dikkat dağıtıcı, daha bilinçli yaşamak ve hayallerinizi ve tutkularınızı yaşamak.

Sürdürülebilirlik, karbon ayak izinizi azaltmak

Giderek daha fazla insan uyanmaya başlıyor ve gezegene eskisi kadar kötü davranmaya devam edemeyeceğimizi anlıyor. Sonsuz büyümeye odaklanan toplumumuzun çevre üzerindeki muazzam olumsuz etkisi inkar edilemez. İnsanlar bir değişiklik istiyor, gidişatı değiştirecek harekete katkıda bulunmak istiyor. Olabildiğince sürdürülebilir bir şekilde yaşayarak ve karbon ayak izlerini azaltarak olumlu bir örnek oluşturuyorlar ve başkalarını eğitiyorlar. Küçük Bir Evde yaşamak mükemmel bir uyum. Bazıları, normal bir evin şantiyesinin iki Minik Ev değerinde atık malzeme ürettiğini söylüyor. Her halükarda, Küçük Ev'de yaşayarak, normal bir evde olduğundan daha az atık üretir, daha az enerji ve su kullanırsınız.

Estetik

Minik Evler pek çok farklı insanın hayal gücüyle konuşur çünkü çok iyi yapılmışlardır. İşçilik, detaylara dikkat, büyük özen ve dikkatin tümü tasarıma konur. İnsanlar bu evleri satış değerini düşünerek değil, mümkün olan en iyi yaşam deneyimini yaşamak amacıyla kendi isteklerine göre inşa ediyor veya yaptırıyor. Normal konut piyasasında güzel bir tasarım genellikle satılabilir metrekare miktarından daha az önemlidir. Bu nedenle seçenekler ikincisine dayalıdır, sonuç olarak bir beton levhada yaşıyorsunuz. Minik Evinizi, kim olduğunuzu ifade edecek şekilde yaratabilirsiniz. Minik Evler genellikle sahipleri veya küçük şirketler tarafından inşa edildiğinden, evlerin tasarımına ve yaratılmasına çok fazla düşünce ve ustalık getirilir. İçinde kendin yaşayacaksan, evinizin tam istediğiniz gibi olmasını ve güvenli bir şekilde yaşanmasını istiyorsunuz. Küçük bir şirket için yüksek kaliteli bir ürün en iyi promosyondur. Küçük bir toplulukta, en iyi halkla ilişkiler sözden ağza iletişimdir.

Para

İster para biriktirin ister kredi alın, bir Minik Ev sahibi olabilir ve yıllar içinde borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ortalama olarak, düzenli ev sahipleri gelirlerinin yüzde 25 ila 50'sini konut maliyetlerine harcadılar. Minik Ev sahibi, bütçesinin o kısmını diğer harcamalar için kullanabilir. Minik Ev'de kullanılan su, elektrik ve gaz miktarı normal bir Ev'e göre çok daha düşüktür. Bunun yanı sıra, birçok Minik Ev, örneğin maliyetleri daha da azaltan güneş panelleri ve piller kullanarak kendi enerjisini üretecek şekilde donatılmıştır. Minik Ev'de eşyalar için fazla yeriniz yok, sonuç olarak yeni bir şey alırken bilinçli kararlar vermeniz gerekiyor. Ortalama olarak Tiny House insanları, daha büyük evlerde yaşayan insanlardan daha az tüketiyor.

Zaman

Konut maliyetlerinizi düşürerek, bir veya iki gün daha az çalışma veya dünyayı gezmek için biraz zaman ayırma seçeneğine sahipsiniz. Arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı ziyaret etmek için daha fazla zamanınız var. Ayrıca evinizin temizliği ve bakımı da fazla zamanınızı almaz. Tiny'de yaşamanın sadeliği, hayatınızda sizin için önemli olan şeylere odaklanmanız için yer açar. Her şeyin bir yeri var, ortalığı karıştırmaya yeriniz yok.

Sosyal bağlantılar

Minik bir evde yaşamak, genellikle normal bir evde olduğundan daha fazla dışarıda vakit geçirmeniz anlamına gelir. Çamaşır makineniz yoksa çamaşırları başka bir yere götürmek zorunda kalacaksınız. Wi-Fi'niz yoksa, e-postanızı almak için kütüphaneye veya bir kafeye gitmek isteyebilirsiniz. Bazı insanlar için bu, Tiny'de yaşamanın bir avantajıdır. Küçük bir köyde yaşamak, komşularınızla bağlantı kurmak daha kolaydır. Zamanı ve malları paylaşmak için, ihtiyaç anında birbirinize yardım edin. Birçok insan daha fazla topluluk duygusu için can atıyor.

Çoğu zaman, insanları Tiny yaşam tarzına yönelten, yukarıda belirtilen nedenlerin bir kombinasyonudur. İnsanları geride tutan şey, bilinmeyenden duyulan korku, kısıtlayıcı mevzuat ve 'yapılabilir' olup olmadığı sorusudur. Ancak, Başkan Roosevelt'in bir keresinde dediği gibi: "Kendisinden korkmaktan başka korkacak hiçbir şeyimiz yok". Hiçbir şey olmasa bile, Tiny House hareketinin üyelerinin deneyimleri çoğunlukla çok olumlu!

Tiny House Fiyatları

Tiny house evler prefabrik evlere göre daha ucuzdur. Türkiye'de fiyatları metre karesine ve işlevselliğine göre 50.000 TL ile 500.000 TL arasında değişmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.