Sınava Girecek Depremzede Öğrenciler İçin Uzman Tavsiyeleri

Sınava Girecek Depremzede Öğrenciler İçin Uzman Tavsiyeleri

6 Şubat Kahramanmaraş ve 20 Şubat Hatay merkezli depremlerden etkilenen, LGS ve YKS’ye giriş yapacak öğrenciler için uzmanlar, bazı önemli noktalara dikkat çekiyor.

Yaşanan felaket sonrasında bazı öğrenciler, farklı illere nakledilerek, öğrenimlerine devam etmeye çalışıyorlar. Bu noktada, özellikle sınava girecek öğrencilere dair önemli açıklamalar yapan İsmail Kaya, bu öğrencilere hassas bir şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Beşgen Eğitim Kurumları Kurucusu olan İsmail Kaya, depremzede öğrencilerin yaşadıkları travmalara dikkat çekerek, bu çocuklara karşı farklı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Bu öğrencilerin adaptasyon sürecinde olduklarının farkına varılmasının önemli olduğunu ve uyum sağlayabilmeleri için rehberlik servisinin yapacağı faaliyetlerinin gerekliliğini de dile getirdi.

Başka illerdeki okullara geçiş yapan depremzede öğrencilerin, diğer öğrenciler ile kaynaşması ve yeni geldikleri okula uyum sağlayabilmeleri için spor, drama, tiyatro gibi etkinliklerin yapılmasının öneminin altını çizen uzmanlar, bu süreçte velilerin de etkin bir rol oynayabileceğini dile getirdiler. Çocukların, deprem bölgelerinden gelen arkadaşlarıyla doğru iletişim kurabilmeleri için velilerin yol göstermesi büyük önem taşıyor.

Lise ve Üniversite Sınavlarında Konu Kısıtlaması

Milli Eğitim Bakanlığı, depremzede öğrencilerin dezavantajlı bir duruma düşmemesi için, sınavlarda konu kısıtlamasına gideceğini duyurdu. Buna göre öğrenciler, Lise Giriş Sınavı’nda 8. sınıfın sadece ilk dönem konularından, YKS’de de 12. sınıfın yine sadece ilk dönem konularından sorular gelecek. Bu düzenleme ile depremden etkilenen ve sınava girecek olan öğrencilerin mağduriyet yaşamaması hedefleniyor.