Memurların merak ettiği konu açığa kavuştu: İstifa eden memur göreve dönebilir mi? Mevzuata göre gerçekleşmesi mümkün mü

Memurların merak ettiği konu açığa kavuştu: İstifa eden memur göreve dönebilir mi? Mevzuata göre gerçekleşmesi mümkün mü

Kamu kurumlarında görev yapan memurların istifa etmeleri durumunda geri dönmeleri konusu memurların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Ancak geri dönme şartları mevzuatta açık bir şekilde belirtiliyor..

İstifa etmek, çalışanlar için bir tercih olabilir ancak kamu çalışanları için daha farklı bir durum söz konusudur. Kamu çalışanları, istifa sonrası geri dönüşlerinde bazı şartlara uygun hareket etmek zorundadırlar. Bu şartları yerine getirerek geri dönüş yapabilen kamu çalışanları, istifa sonrası hukuki haklarından da faydalanabilirler. Öncelikle, istifa eden memur geri dönebilir mi sorusunun yanıtını ararken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göz atmak gerekiyor. Bu kanuna göre, kamu görevinden istifa eden memurlar, belirli şartlar altında görevlerine geri dönebilirler.

İstifa sonrası geri dönüş yapabilmek için ise bazı şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartlardan biri, istifanın ardından en az bir yıl geçmesi gerekliliğidir. Bunun yanı sıra, istifa esnasında verilmiş olan tazminatın geri ödenmesi gerekmektedir. Ancak istifanın iki defadan fazla olması halinde bu hakları kaybedilir ve memuriyete geri dönüş yapmak mümkün olmaz.

İHBAR SÜRESİ MEMURLAR İÇİN DE GEÇERLİ

memurlarin-merak-ettigi-konu-aciga-kavustu-istifa-eden-memur-goreve-donebilir-mi-mevzuata-gore- (2)

Devlet memurluğunda istifa etmek isteyen memurların da, özel sektördeki çalışanlar gibi belirli bir dönem işe devam etme zorunluluğu vardır. İstifa talebinin kabul edilmesi için atama bekleyen bir adayın bulunması veya işi devralacak bir vekil atanması gerekmektedir. Ancak atama veya vekil atanması bir aya kadar gerçekleşmezse, kişinin isteği doğrultusunda görevinden ayrılmasına izin verilir.

MEMURİYETE DÖNÜŞTE HANGİ ŞARTLAR ARANIR?

Memuriyette çalışırken istifa eden bir memur, belirli şartlara uyduğu takdirde memuriyet hayatına geri dönebilir. Ancak istifa eden memurun geri dönmesi, belirli prosedürlere tabi tutulur. Öncelikle, istifa eden memurun görevinden ayrıldığı sınıfta boş bir kadro bulunması gerekmektedir. Ayrıca, geri dönmek isteyen memurun o sınıfın gereken tüm niteliklerini taşıması da gereklidir. Bu şartları sağladığı takdirde memur, kendi kurumuna ya da diğer kurumlara memur olarak geri dönebilme hakkına sahip olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.