Meclis tarihin en uzun yasama dönemini tamamladı: 310 kanun teklifi kabul edildi! Reform niteliğinde kararlar alındı!

Meclis tarihin en uzun yasama dönemini tamamladı: 310 kanun teklifi kabul edildi! Reform niteliğinde kararlar alındı!

Meclis tarihin en uzun yasama dönemini tamamladı: 310 kanun teklifi kabul edildi! Reform niteliğinde kararlar alındı!

Yasama Dönemi boyunca, TBMM toplumun ihtiyaç duyduğu birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirmek için önemli bir çaba sarf etti. Uzun bir dönemi geride bırakan Meclis, yasama çalışmalarını hız kesmeden sürdürdü ve 310 kanun teklifinin kabul edildiği bir dönemi tamamladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk yasama dönemi olması nedeniyle, Meclis bir yandan uyum düzenlemeleri üzerinde çalışırken diğer yandan toplumun yıllardır gündeminde olan konuların reform niteliğinde çözümlerini hayata geçirdi.

enetim faaliyetleri kapsamında kurulan 15 ayrı araştırma komisyonu ile, kadına şiddet, çocuk istismarı, yaşlıların sorunları, küresel iklim değişikliği, hayvan hakları gibi birçok konuda çalışmalar yürüttü. Geniş toplum kesimlerinin durumunun iyileştirilmesi ve hayatlarının kolaylaştırılması amacıyla, birçok yasal düzenleme yapıldı. 27. Yasama Dönemi'nin sona ermesine sayılı günler kala, Meclis son çalışmalarını da tamamlayarak dönemini başarıyla tamamlamaya hazırlanıyor.

ASKERLİK SÜRESİ 6 AYA İNDİRİLDİ

Yasama Dönemi boyunca TBMM, birçok alanda yasal düzenlemeler yaparak toplumun ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalıştı. Bunlar arasında askerlik süresinin 6 aya indirilmesi ve bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesi gibi konular da yer alıyor. Ayrıca, polislerin askerlikten muaf tutulmasına yönelik düzenleme yapıldı ve ilk okula başlama yaşı 69 aya çıkarıldı. Spor alanında da şiddete karşı yeni önlemler hayata geçirildi. Kovid-19 salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılmasına yönelik düzenlemeler de yapıldı. İşten çıkarmaların üç ay boyunca durdurulması ve işverene asgari ücret desteği sağlanması gibi adımlar atıldı. Ayrıca, özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların hak kaybı engellendi ve bazı alacaklar 3 ay boyunca ertelendi.

VERGİ KESİNTİLERİNDE İADE YAPILACAK

Yasama Dönemi'nde yapılan düzenlemeler sadece ekonomi ve sosyal hayatı ilgilendiren maddelerle sınırlı kalmadı. Avukatların meslek hayatı ile ilgili önemli adımlar da atıldı. Çoklu baro sistemine geçilmesi ile birlikte avukatların mesleklerinin ilk 5 yılında baro keseneğinin yarı oranında alınması kararı alındı. Ayrıca, işsizlik kapsamında verilen tazminatlardaki vergi kesintilerinin iadesi ile işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında da kolaylık sağlandı. Bu düzenleme, işsiz kalan vatandaşların daha rahat bir şekilde iş aramalarına olanak sağlamayı amaçladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.