MEB'den yeni düzenleme: Okul kantinlerine dair değişikliğe gidilecek! Kantin kira bedelleri ne olacak?

MEB'den yeni düzenleme: Okul kantinlerine dair değişikliğe gidilecek! Kantin kira bedelleri ne olacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanması ve kantinci esnafının zararının en aza indirilmesi amacıyla yeni bir karar aldı. Bakan Özer, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i makamına kabul etti. Görüşmede, deprem bölgesindeki okul kantinci esnafının sorunları da ele alındı. TESK Başkanı Palandöken, deprem sonrasında bölgedeki kantincilerin ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirterek, okul kantinleri için kira düzenlenmesi talebini iletti. Bakan Özer ise haziran ayında alınan bir kararla okul kantini kira artışını 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca yüzde 25'e sabitlediklerini hatırlattı.

Deprem bölgesindeki öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için okul kantinlerinin önemine vurgu yapan Bakan Özer, kantinci esnafının yaşadığı sorunların çözümüne yönelik çalışmaların devam edeceğini ifade etti. TESK Başkanı Palandöken de Bakan Özer'e gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek, deprem bölgesindeki esnafın sorunlarının çözümü için iş birliği yapma sözü verdi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KANTİNLERDE SON DURUM

mebden-yeni-duzenleme-okul-kantinlerine-dair-degisiklige-gidilecek-kantin-kira-bedelleri-ne-ola (2)

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i kabul etti ve deprem bölgesindeki okul kantinci esnafının sorunlarını ele aldı. TESK Başkanı Palandöken, deprem sonrasında bölgedeki kantincilerin zor durumda kaldığını belirterek, okul kantinleri için kira düzenlemesi talebinde bulundu. Bakan Özer ise haziran ayında yaptıkları düzenlemeyle okul kantin kira artışını 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca yüzde 25'e sabitlediklerini hatırlattı. Ayrıca, deprem sonrası mağdur olan öğrencilerin sağlıklı şekilde beslenme ihtiyaçlarının karşılanması ve kantinci esnafının etkilenmemesi için Adana, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa illeriyle Sivas ilinin Gürün ilçesindeki okul ve kurumlardaki kantinlerin kiralarının muhammen bedel tespit komisyonu tarafından indirime tabi tutulacağını belirtti.

FESİH DURUMUNDA CEZAİ YAPTIRIM OLMAYACAK

Bakan Özer, afet bölgesi olarak ilan edilen il ve ilçelerde bulunan okullardaki kantin işletmecilerinin, yaşanan afetin etkileri nedeniyle kantin kira sözleşmelerinin karşılıklı olarak feshedilmesi taleplerini uygun görerek karşılıklı fesih işlemlerinin gerçekleştirileceğini ve bu fesih işleminden dolayı herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacağını da ifade etti. Bakan Özer, bu illerdeki Bakanlığa bağlı okul ve kurumlardaki kantin yerlerinin kira bedellerinin 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlangıcına kadar alınmayacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.