Kamuda part-time çalışmaya düzenleme geliyor

Kamuda part-time çalışmaya düzenleme geliyor

Kamu sektöründe 2 milyon genç için iş olanakları sunan yarı zamanlı çalışma modelinde, hafta tatili, yıllık ücretli izin ve kıdem tazminatı gibi konularda düzenlemeler yapılıyor. Kısmi zamanlı çalışanların sosyal hakları daha da geliştiriliyor.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre, Türkiye'de 2 milyonun üzerinde vatandaşa iş imkanı sunan kısmi süreli (part-time) çalışma modelinde sosyal güvenlik, izin hakkı, kıdem tazminatı gibi haklar güvence altına alınıyor.

Bu kapsamda, üniversite öğrencilerinin istihdamını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni çalışma modelleri ve teşvikler de hayata geçirilecek. Uzaktan çalışma mevzuatı, yeni iş modellerine daha iyi uyum sağlayacak şekilde revize edilecek.

İş gücü piyasası, güvenceli esneklik temelinde yeniden şekillendirilecek. Kısmi süreli çalışmalarda hafta tatili, yıllık ücretli izin süreleri ve kıdem tazminatı hak kazanma süreleri gibi unsurlar, İş Kanunu'nda açık bir şekilde belirtilerek düzenlenecek.

Part-time çalışanlar, eksik günlerini isteğe bağlı olarak telafi edebilecekler ve hem kamu hem de özel sektörde projelerde iş bulmaları teşvik edilecek. Kamu sektöründe esnek çalışma yöntemleri uygulanırken, mali haklar, sosyal haklar ve yardımlar gibi özlük hakları korunacak şekilde düzenlemeler yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.