KADINLAR GÜNÜNÜN ANLAMI VE TARİHÇESİ

KADINLAR GÜNÜNÜN ANLAMI VE TARİHÇESİ
Kadınlar gününün tarihçesi nedir? 8 mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıktı? Peki siz her yıl kutladığınız dünya kadınlar gününün anlamını biliyor musunuz?

KADINLAR GÜNÜNÜN ANLAMI VE TARİHÇESİ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Kadınlar gününün tarihçesi nedir? 8 mart dünya kadınlar günü nasıl ortaya çıktı? Peki siz her yıl kutladığınız dünya kadınlar gününün anlamını biliyor musunuz?

kadınlar günü1

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDİR?

BM tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart’ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır.

KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı. 1977 yılında BM tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' olarak ilan edildi. Kadınlar Günü'nün geçmişi ise eskilere dayanmaktadır.

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın başlangıcı, 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir. Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin'in önerisiyle, 1857'de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl "Kadınlar günü" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

kadınlar günü3

1975 yılında Uluslararası Kadınlar Yılı olarak kutlandı. Yapılan etkinlikler kapsamında Birleşmiş Milletler, 8 Mart'ı "Dünya kadınlar günü" olarak kutlamaya başladı. İki yıl sonra 1977 de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 8 Mart, "kadın hakları, uluslararası barış günü" olarak kabul edildi.

Bu kabule gerekçe olarak iki temel neden gösterildi. Bunlar: dünya barışının korunması, sosyal gelişim ve temel insan haklarının kullanılması için kadınların da eşitlik ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlama gereksinimi idi. Kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.

kadınlar günü2

Günümüz de artık 8 Mart, kadın hakları açısından bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanmasını sağlayan özel bir gündür. Dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa bile kadınlar açısından birçok sorun hala çözülememiştir.

Her yaşta bizi büyüten kadınların olgunluğu karşısında saygıyla eğiliyorum. Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!