İşte memurların tek tek toplu sözleşme kazanımları

İşte memurların tek tek toplu sözleşme kazanımları

7. Dönem toplu sözleşmesinde sürecin tamamlanmasıyla birlikte, memurlar kazanımlarını merak ediyor. İşte memurların tek tek toplu sözleşme kazanımları

4,5 milyon memur ve 1,5 memur emeklisinin önümüzdeki 6 aylık dönemlerde alacakları zam oranının belli olduğu toplu sözleşme süreci hakem heyetinin kararını açıklamasıyla birlikte tamamlandı.

Ancak hakem heyetinden önce hükümet ile memurlar hizmet kollarında bazı talepler üzerine anlaştı. Peki bu talepler neler? memurlar bu toplu sözleşmede hangi kazanımları elde etti.

İşte memurların tek tek toplu sözleşme kazanımları

Akşam Gazetesinden Tarkan Zengin'in haberine göre; Toplu sözleşme masasında Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti'nin üzerinde uzlaştığı ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda da oybirliğiyle kabul edilen 50 madde içinde memurlar için önemli bazı kazanımlar var. Önceki yazılarda da kısmen belirtiğimiz kazanımlardan önemli olan bazılarını tekrar sayarak bazı örnekler verelim:

l 1. dereceye gelmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600'e çıkarılması,

l 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun yeniden düzenlenmesine ilişkin çalışma yapılması

l Yiyecek yardımının güncel koşullar çerçevesinde yeniden düzenlenmesine yönelik 2024 yılı içinde çalışma yapılması

l Gündelik ve harcırah tutarlarının güncel koşullar çerçevesinde yeniden belirlenmesine yönelik çalışma yapılması

l Sözleşmeli peyzaj mimarı ve iç mimar unvanlı pozisyonlarda yer alan personelin de kadrolu personelin faydalandığı ilave ücret faydalandırılması

l Veteriner hekimlerin yararlanmakta oldukları ek ödeme oranına 10 puan daha ilave edilmesi

l Sıra tahsisli konutlara ilişkin oturma süresinin engelli personel için 5 yıldan 6 yıla çıkarılması

l Merkez teşkilatında servis hizmeti sağlanamayan kamu görevlilerine toplu taşıma kartı verilmesi

l Şeflere ilave 10 puan üzerinden ödenen özel hizmet tazminat oranlarının 22 puana çıkarılması (581 TL artış)

l Döner sermaye ödemesinden faydalanamayan tabip dışı sağlık personeline ilave 10 puan (484 TL) ek ödeme verilmesi

l Avukatların ek ödemelerinin 10 puan (484 TL) artırılması

Kamu görevlilerinin geneli yönelik kazanımların yanı sıra 11 hizmet kolu toplu sözleşmesinde de 291 madde ile kazanımlar elde edildi. Hizmet kollarında uzlaşmayla imzalanan toplu sözleşmeler zaten 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe girecek. Kamu görevlilerinin geneline yönelik toplu sözleşmede kurul kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte 1 Ocak 2024 itibarıyla toplu sözleşme hükmü olarak yürürlüğe girecek.

Tarkan Zengin

akşam

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

27 Yorum