Hangi Depremzede Öğrenciler Karşılıksız Burstan Faydalanacak?

Hangi Depremzede Öğrenciler Karşılıksız Burstan Faydalanacak?
Yaşanan deprem felaketinden etkilenen ve OHAL ilan edilen illerdeki öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılıksız burs verileceği açıklandı.

Yaşanan deprem felaketinden etkilenen ve OHAL ilan edilen illerdeki öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılıksız burs verileceği açıklandı. Yaşanan deprem sonrasında Annesini, babasını veya Vasisi olan kişiyi kaybeden öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılıklı burs verilecek.

Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda Depremzede öğrencilerin OHAL ilan edilen illerde annesine, babasına ya da vasisini kaybetmesi halinde 2022-2023 öğretim yılı boyunca karşılıksız bir şekilde burs verileceği belirtildi. Okul öncesi eğitim öğrencileri, ilköğretim öğrencileri ve ortaöğretim öğrencileri için bu eğitim yılının sonuna dek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılıksız burs verilecek.

Karşılıksız Milli Eğitim Bakanlığı Depremzede Bursları Hakkında Karar Resmi Gazete'de Yayınlandı

Resmi Gazete'de yayınlanan kararın ardından OHAL bölgesinde bulunan Depremzede öğrenciler için karşılıksız Milli Eğitim Bakanlığı bursu verileceği belirtildi ve durum resmiyet kazandı. OHAL kapsamında eğitim ile ilgili alınan tedbirler arasında yer alan bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın sosyal medya hesapları üzerinden de duyuruldu.

Verilen karşılıksız burs nedeniyle oluşan giderler Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanarak ödemeler eğitim yılı sonuna kadar gerçekleştirilecek. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte geçerli olan burslardan 2684 sayılı kanuna göre burs alan öğrenciler faydalanamayacak. Verilen karşılıksız burs ile ilgili ödemelerin Mart ayından itibaren ödenmeye başlanması bekleniyor.