En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL Olacak? Buna Yönelik Düzenleme Ne Zaman Yapılacak?

En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL Olacak? Buna Yönelik Düzenleme Ne Zaman Yapılacak?

En düşük emekli maaşı Temmuz ayında yapılan düzenleme ile birlikte bir miktar artacak ve vatandaşın alım gücü de bununla orantılı şekilde yükselecek. Peki bu artış nete göre belirlenecek? Temmuz ayında açıklanacak olan altı aylık enflasyon farkına göre mi yoksa yıllık enflasyon farkına göre mi? Hangi durum baz alınırsa en düşük emekli maaşı kaç TL olacak? Rakamlar TCMB enflasyon tahminlerine göre verilmektedir.

En düşük emekli maaşı kaç TL olacak? Yaklaşık 16 milyon SSK, Bağ-Kur emeklisinin maaşı Temmuz ayı itibari ile kök maaş zammı ve en düşük emekli aylığı için yapılacak olan düzenlemelerle artacak. TCMB enflasyon rakamlarının tahmini ile birlikte uzmanlar, yapılacak olan zamlar ve iyileştirmeler hakkında fikir üretmeye başladılar. Senaryolar bu doğrultuda hazırlandı.

En düşük emekli maaşı Ocak - Haziran 2024 için 7.500 TL'den 10.000 TL'ye yükselmişti. Memur, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına ise %49.25 oranında, eşit miktarda zam yapılmıştı. Peki benzer durum Temmuz - Aralık düzenlemesi için ne şekilde olacak?

En Düşük Emekli Maaşı Ne Zaman Düzenlenecek?

En düşük emekli maaşı, Temmuz ayının başında, Haziran ayına ait altı aylık enflasyon farkı rakamlarının açıklanması ile birlikte düzenlenecek. 2024'ün emekliler yılı ilan edilmesi ile birlikte Temmuz ayında yapılacak zam kapsamında vatandaşın alım gücü bir miktar artacak.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

En düşük emekli maaşı Haziran ayı ile birlikte belirlenecek altı aylık enflasyon farkının Temmuz ayının başında açıklanmasının sonrasında ortaya çıkacak. TCMB enflasyon tahminlerine göre altı aylık enflasyon farkı ortalama %25.47 olacak. Buna göre SSK, Bağ-Kur emeklisine %25.47 oranında zam yapılacaktır.

Buna göre 10.000 TL olan en düşük emekli maaşı 12.500 TL civarına yükselecektir. Ancak eğer enflasyon farkı altı aylık değil de yıllık bazda hesaplanırsa %35 - %40 gibi bir rakam tahmin edilmekte olup bu şekilde de en düşük emekli maaşı 13.500 - 14.000 TL bandına yükselecektir.

Etiketler :