Emekli maaşı alanlar evde bakım parası alabiliyor mu?

Emekli maaşı alanlar evde bakım parası alabiliyor mu?

Evde bakım hizmetleri, özellikle sağlık sorunları yaşayan ve ekonomik zorluklar içinde olan bireyler için büyük bir destek sunmaktadır.

Emekli maaşı alan bireylerin evde bakım desteğine erişebilmesi, gelirlerinin belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması koşuluna bağlıdır. Bu koşullar altında, evde bakım yardımı, engelli bireyler için kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar (%50 ve üzeri engel oranı) için mümkün olabilmekte, yaşlı yakınlarına bakım sağlayan kişilere de bu destek sağlanabilmektedir.

Emekli maaşı alanlar evde bakım parası alabiliyor mu?

Emekli engelliler için, emekli maaşlarının muhtaçlık sınırının altında kalması gerekmekte, bazı özel durumlar dışında bu destekten yararlanmaları zorlaşabilmektedir.

Evde bakım hizmetlerinin geniş kapsamı, sağlık hizmetlerinin ev ortamında sunulmasını ve gerekli medikal malzemelerin sağlanmasını içerir, böylece hem hastanın hem de bakım verenin yükü hafifletilir.

2024 yılı itibariyle evde bakım maaşı 7.609 TL olarak belirlenmiş, bu destek hizmetlerinin erişilebilirliği ve süreçleri, yerel yönetimlerin sağladığı bilgilendirme ve iletişim kanalları aracılığıyla yönetilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.