Depremzede Öğrencilerin Başka İllere Nakli Başladı!

Depremzede Öğrencilerin Başka İllere Nakli Başladı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremden etkilenen öğrencilerin, başka illere nakillerinin yapılmaya başlandığını duyurdu.

Merkezi Kahramanmaraş olan büyük deprem sonrasında, depremzede öğrencilerle ilgili yapılması gereken çalışmalar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, deprem sebebiyle eğitime erişim sağlayamayan öğrencileri, başka illere naklediyor. Bakan Mahmut Özer’in açıklamasına göre 217 bin 246 öğrenci, öğrenim için başka illere geçiş yaptı.

Depremden etkilenmiş olan 10 ilde öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, talepleri doğrultusunda başka illerde öğrenimlerine devam edebilecek. Bakan Özer’in yaptığı açıklamaya göre, sadece Hatay’dan 71 bin 959 öğrenci, başka illere geçiş yaptı. Kahramanmaraş’tan 52 bin, Malatya’dan 39 bin, Adıyaman’dan 22 bin, Gaziantep’ten 14 bin, Osmaniye ve Adana’dan 4 bin, Diyarbakır’dan 3 bin, Şanlıurfa’dan 3 bin ve Kilis’ten 300 civarından öğrencinin de başka illere naklinin gerçekleştiği bildirildi.

En Çok Nakil Alan İl Ankara Oldu!

10 ili etkileyen büyük felaket sonrasında bölgede yaşayan öğrenciler, eğitime ulaşım sağlayabilmek için nakil işlemlerine devam ediyor. Şimdiye kadar 217 bin civarında öğrencinin başka illere geçiş yaptığını ifade eden Özer, en çok nakil alan ilin Ankara olduğunu da belirtti. Ankara, 29 bin 738 öğrenciye ev sahipliği yaparken, Antalya ve Mersin 20 bin civarında öğrencinin, İstanbul ise 16 bin öğrencinin nakil yaptığı diğer iller arasında yerini aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.