Bina Güçlendirmesi Yaptıracaklar Dikkat: Maliyeti Ne Kadar? Daire Başı Düşen Ücret Hesaplandı

Bina Güçlendirmesi Yaptıracaklar Dikkat: Maliyeti Ne Kadar? Daire Başı Düşen Ücret Hesaplandı
Bina Güçlendirmesi Yaptıracaklar Dikkat: Maliyeti Ne Kadar? Daire Başı Düşen Ücret Hesaplandı. Deprem sonrası bina güçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Bina Güçlendirmesi Yaptıracaklar Dikkat: Maliyeti Ne Kadar? Daire Başı Düşen Ücret Hesaplandı

Bina risk analizi yaptırmak için belediyelere yapılan başvurularda büyük bir artış oldu. Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, güçlendirmenin daire başına 250 bin lira olduğunu kaydetti.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler 11 kentte büyük yıkıma neden oldu. Depremin ardından yaşanan artçılar ve Hatay'da meydana gelen depremler ise hasarlı binaların da yıkılması ile sonuçlandı. Meydana gelen depremlerde 44 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.

Depreme karşı güçlendirme

Türkiye'yi yasa boğan olay sonrasında birçok vatandaş yaşadığı binanın dayanıklılığını sorgulamaya başladı. Vatandaşlar art arda belediyelere bina inceleme başvurusunda bulunurken kentsel dönüşüm projeleri ise gündemden düşmüyor. İncelemelerin yanı sıra insanların bir kısmı ise binalarını olası bir depreme karşı nasıl güçlendirebileceğini düşünüyor.

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, "Karbonfiber bildiğiniz bir kumaş şeklinde kolonun etrafına sarılarak epoksi ile yapıştırılarak sarılan bir malzeme demirden on kat daha güçlü malzemeler… Dolayısıyla onunla sardığınız zaman deprem sırasında bu kolonun parçalanmasını veya bundan dolayı çökmesini engellemek mümkün.

Yüzde 75'i riskli

Ülke geneline baktığımız takdirde toplam yapı stoğumuzun yüzde 75'nin riskli alanda olduğunu hep birlikte biliyoruz artık. 10 milyon veya 8 milyon bir bina stoğu varsa elimizde ve bunlarda risk taşıyorsa bunların çok rahatlıkla yüzde 60'ı yüzde 70 güçlendirme ile kurtulabilir. Önce kolon içerisindeki donatılar tespit edildi ve donatılardan sonra demir olmayan bölgeden karotlar alındı. Sıyırmalar yapıldı, temelle ilgili analizler yapıldı. Zeminle ilgili etüt yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir bina olarak projelendirildi" dedi.

Daire başına 250 bin lira

Bina güçlendirmenin maliyetini de açıklayan Türkkan şöyle devam etti: "Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başı 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaş burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını da değiştirmek istiyor. Yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başı 100-150 bin TL'lik ilave maliyet geliyor. İnsanlar da bu işin sonunda sağ salim dışarı çıkabilir. Belki bina hasar görür lakin insanlar sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir."

Kaynak: Teknolojioku