Amerika Radarı Yerine AESA Radar Gelince Avrupa Ülkeleri Paniklediler! Türkiye Orda Üstünlük Sağlayabilir

Amerika Radarı Yerine AESA Radar Gelince Avrupa Ülkeleri Paniklediler! Türkiye Orda Üstünlük Sağlayabilir

Ülkemizin geliştirdiği MURAD AESA radarı pek çok ülke tarafından dikkat çekiyor. En son olarak da Yunan basını, AESA radarı gündeme geldi.

ASELSAN’ın geliştirdiğimiz MURAD AESA Radarı için kritik süreç başlatılmış oldu. Söz konusu olan radar, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’na entegre edildi.

Bu konu ile alakalı olarak ASELSAN Genle Müdürü Ahmet Akyol’un yaptığı açıklamada “ Çok az sayıda ülkenin geliştirdiği, İHA’lara yetenek olarak önemli derecede katma değer sunan bir üründür. Buna MURAD adını verdik. Radar AKINCI TİHA’ya entegre edilmiş durumda. Ayrıca yazılım entegrasyonu yapıldı. Gelecek günlerde uçuşunu ve havadaki dengelerini hep bir göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Resmi Açıklama Geldi

amerika-radari-yerine-aesa-radar-gelince-avrupa-ulkeleri-paniklediler-turkiye-orda-ustunluk-saglayabilir.jpg

Hermes adlı bir kullanıcı Twitter’dan paylaşım yaptı ve bu paylaşımda;

Türkler yaptıkları yerli MURAD AESA adlı radarının, ÖZGÜR modernizasyon programına dayanarak yalnızca F-16 savaş uçaklarına değil İHA’lara da entegre ettiler.

Ayrıca Türkler, bir taraftan tespit kabiliyetlerini yükselterek dünya çapında en gelişmiş radar teknoloji olan Galyum Nitrat bazlı Aktif Taramalı Elektronik Radarının gelişmesi için çalışmalar yaptı ve başarıya ulaştı.

Şuan prototipler hem Türk uçaklarına hem de Türk İHA’larına entegre edildi ve hala entegrasyon devam etmektedir.

Türkiye F-16 filosunu yenilemek adına sadece Amerikan’dan satın almayı düşündüğü 40 adet 16 BLOCK -70 ve 79 tane modernizasyon kitine medet ummadığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.