ALES/1 Ne Zaman? ALES/1 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ALES/1 Ne Zaman? ALES/1 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ALES/1 ne zaman? ÖSYM sınav takvimine göre üç farklı sınav yapılacak olan ALES için ilk sınav ne zaman yapılacak? Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrenciler sınava giriş belgesi erişimini nereden sağlayacaklar? ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre adaylar saat kaç itibari ile sınav binalarına alınmayacak? Neden sınavın yapılacağı okula erken gitmeleri gerekiyor?

ALES/1 ne zaman? ÖSYM takvimine göre ALES/1 Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı bu hafta sonu yapılacak. Adaylar sınava giriş belgelerini 4 Nisan 2024 Perşembe günü 14.00 itibari ile ÖSYM AİS sayfası üzerinden almaya başladılar. Bu belgede adayların sınava girecekleri okul, okul adresi, salon ve sıra numarası yer alıyor. Adayların sınav giriş belgesini https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden indirerek sınav sırasında yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

ALES/1 ne zaman? ALES/1, öğrenci takvimine göre 21 Nisan 2024 Pazar günü saat 10.00'da yapılacak. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre adaylar saat 10.00 itibari ile sınav yapılan binalara giriş yapamayacaklar. Bu nedenle sınava saatinden yarım saat önce, igrecekleri okulda olacak şekilde evden çıkmaları meb hocam tarafından önerilmektedir.

Adayların ALES/1 girişi için ÖSYM AİS sayfası üzerinden sınav giriş belgesini indirmeleri ve bu belgeyi sınava giderken, geçerli T.C. kimlik belgeleri ile birlikte yanlarında bulundurmaları gerekir. ÖSYM AİS sayfasına erişim sağlayabilmek adına adayların T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri yeterlidir.

ALES/1 başvuruları 1 - 11 Mart 2024 tarihleri arasında yapıldı ve sınav giriş belgeleri 4 Nisan 2024 tarihinde erişime açıldı. 21 Nisan 2024'te yapılacak olan ALES/1 sonuçları ise 10 Mayıs 2024 tarihinde açıklanacak.

ALES 2024 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi üç sınav şeklinde yapılacak. Meb hocam olarak önümüzdeki zamanlarda diğer oturumlar hakkında bilgileri de sizlerle paylaşacağız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.