2023 mahkum affı ne zaman çıkacak? infaz düzenlemesi nedir?

2023 mahkum affı ne zaman çıkacak? infaz düzenlemesi nedir?

2023 yılı için infaz düzenlemesi geldi mi? Bu düzenleme yapıldıysa mahkum affı ne zaman çıkacak? Binlerce kişinin merakla beklediği bu sorularda son gelişme geldi. Peki mahkum affı çıkacak mı?

Mahkum affına dair bir açıklama yapılıp yapılmadığı merak konusu olmaya devam ediyor. Mahkumlar af ile özgürlüklerine kavuşmak istedikleri için bu haberi bekliyorlar. 2023 yılı için infaz düzenlemesi geldi mi merak edilmeye devam ediyor. İşte haberimizin devamında infaz düzenlemesi hakkında merak edilen her şey sizlerle...

120 bin mahkumu ilgilendiren af yasası belli oldu mu?

Covit-19 döneminde 120 bin mahkum açık ceza evlerinden izine çıkarılmıştı. İzin süresi ise geçtiğimiz günlerde 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılma kararı alınmıştı. Bu kararla mahkumların yaklaşık olarak 3 yıldır dışarda olması nedeni ile özgürlüklerini ellerine almaları ve ceza evlerine dönmek istememelerinden dolayı af çıkması isteniliyor.

İzin süresinin arttırılması ile kendi düzenlerini dışarda yeniden kuran hu mahkumlar artık ceza evlerine dönmek istemiyor. Bu konuda yetkililerin gerekli karara varması isteniyor. Bu kadar uzun zamandır izinde olan 120 bin mahkumun yeniden ceza evine girmesi pek mümkün görünmüyor. Bu durumdu durumun iyileştirilmesi için yeni kararlar gelebilir. Uzaman isimler bu durumu değerlendirerek kimsenin mağdur olmayacağı bir çözüme varmak istiyorlar.

İzine gönderilen mahkumlar için af kararı isteniyor

120 bin mahkum Covit-19 sürecinde izine gönderildi ve yaklaşık 3 yıldır dışarda hayatlarına devam ediyor. Bu durumun 31 Temmuz 2023 de son bulacağını bilen mahkumlar ve uzmanlar genel bir af çıkmasını istiyor yeniden ceza evine dönmek istemeyen kişiler ise uzmanların yorumuna göre firar etmeye başlayacak. Bu gibi sorunların yaşanmaması adına 120 bin mahkumun bu dönem boyunca yaptıklarının incelenmesi ve yeni bir suça karışmamış kişilerin denetlenerek aftan faydalanması bekleniyor. Kararın özenle kimseyi mağdur etmeden verilmesi isteniliyor. Dışarda yeniden hayatlarına başlayan 120 bin kişi için iyileştirilmiş af isteniyor. Bu konu hakkında ise gerekenlerin yapılacağı düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.