11 12 13 Şubat 2024 af yasası çıktı mı? Mahkumlara af yasasında sıcak gelişme

11 12 13 Şubat 2024 af yasası çıktı mı? Mahkumlara af yasasında sıcak gelişme

Türkiye'de yüz binlerce ailenin dört bir ağızdan beklediği mahkumlara af ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye'de yüz binlerce ailenin dört bir ağızdan beklediği mahkumlara af ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir televizyon kanalının canlı yayınında gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Sekizinci Yargı Paketi olarak adlandırılan yeni yargı paketine ilişkin sorular üzerine Tunç, paketle ilgili çalışmanın taslak aşamasında olduğunu, yakın zamanda TBMM'de milletvekillerine sunulacağını bildirdi.

Sık sık kamera karşısına çıkan Adalet Bakanı uzun süredir de gündemde yer alan mahkumlara genel af çıkacak mı sorularına da yanıt vermeyi ihmal etmedi.

8. YARGI PAKETİ NE ZAMAN?

Bakan Tunç, "Takvim çok uzamaz. Seçim takvimi içerisindeyiz şu anda ama Meclis seçim için tatile ayrılmadan, ara vermeden, şubat sonu gibi, marta kalmaz, şubat ortaları gibi Mecliste görüşülür." ifadesini kullandı.

MAHKUMLARA AF ÇIKACAK MI?

Tunç, ruhsatsız silah taşıma suçunda cezaların artırılacağını açıkladı.

Bakan Yılmaz, cezaevinden af talepleriyle ilgili, "Şu anda gündemimizde böyle bir durum söz konusu değil." dedi. Yılmaz, disiplin affıyla ilgili de herhangi bir çalışma olmadığını söyledi.

"Bu algıyı ortadan kaldırmamız lazım. Düzensizlik algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerimiz var. İki yıl ceza almışsa birisi, bir yıl sonra koşullu salıverme süresi dolar. Koşullu salıverme süresi bir yıl olduğunda denetimli serbestlik süresi de bir yıl, o zaman iki yıldan yatacak hiçbir ceza kalmaz. Dolayısıyla iki yıl ceza alan hiç cezaevinde kalmamış olur. Böyle bir durum da tabii özellikle cezası iki yılın altında, üç yılın altında suçlar bakımından 'suç işledi, yanına kar kaldı' şeklinde bir algı var. Burada yaptığımız düzenleme, bir yıllık maktu denetimli serbestlik yerine oran getirmek istiyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.