YÖK Başkanı Erol Özvar Bursa Teknik Üniversitesi Arama Konfransında Konuştu

YÖK Başkanı Erol Özvar Bursa Teknik Üniversitesi Arama Konfransında Konuştu

YÖK Başkanı Erol Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen 2030'da Nasıl Bir BTÜ temalı arama konferansına katıldı. Konuşmasında üniversitelerin birbirlerine benzemelerini değil, birbirlerinden ayrışmalarını istediklerini dile getiren Özvar, böylece üniversiteler arasında daha verimli, iş birliğine yönelik bir eğitimin söz konusu olduğunu gördüklerini dile getirdi. Alanında uzman hocalarla yapay zeka kullanımı etik rehberi hazırladıklarını ve üniversitelere göndereceklerini söyledi.

YÖK (Yükseköğretim Kurumları) Başkanı Erol Özvar, üniversite eğitimi sırasında yapay zeka kullanımına dair etik rehberi hazırlandığı bilgisini paylaştı.

YÖK Başkanı Erol Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen arama konferansına katıldı. Konferans, 2030'da Nasıl Bir BTÜ teması ile hazırlandı.

Konferansa katılan Yükseköğretim Kurumları Başkanı Erol Özvar şu cümleleri kaydetti: "YÖK olarak üniversitelerin birbirlerine benzemelerini değil, birbirlerinden ayrışmalarını istiyoruz. Çünkü görüyoruz ki üniversiteler birbirlerinden farklılaştıkça verimlilik, etkinlik ve iş birliklerinde artışlar yaşanıyor."

Yükseköğretim Kurumları Başkanı Erol Özvar cümlelerine şu şekilde devam etti: "Yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veriyi Türkiye açısından son derece stratejik görüyoruz. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda sürdürüyoruz."

Başkan Özvar konuşmalarını sürdürdü: "Yapay zeka konusunda yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, alanında uzman hocalarımızın da katkılarıyla, Yükseköğretim Kurumlarında Bilimsel Araştırma ve Yayın Faaliyetlerinde Üretken Yapay Zekanın Kullanımına Dair Etik Rehber hazırladık."

Yükseköğretim Kurumları Başkanı Erol Özvar tarafından dile getirilen yapay zeka kullanımında etik rehberin önümüzdeki hafta itibari ile üniversitelere gönderilmesi söz konusudur.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, sadece üniversiteler bazında değil, genel olarak yapay zekanın insan gücü yerine geçmesine izin vermemektir. Aksi halde insanın yapamayacağı pek çok şeyi dahi yapabilme yeteneğine sahip olan yapay zeka dolayısı ile istihdam rakamlarında ciddi azalmalar söz konusu olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.