Vergi Affı Resmi Gazetede Yayınlandı! Affın İçinde Kimler Var! Şartlar Neler

Vergi Affı Resmi Gazetede Yayınlandı! Affın İçinde Kimler Var! Şartlar Neler
Son zamanlarda gündeme meşgul eden vergi affının yapılandırma yazısı resmi gazetede yayınlanmış durumda.

Son zamanlarda gündeme meşgul eden vergi affının yapılandırma yazısı resmi gazetede yayınlanmış durumda. Bu kapsam grubunda vergi affından dahil olmak isteyen vatandaşlar ise 30 Nisan 2023 tarihine kadar gerekli yerlere başvurularını yapmaları gerekecek.

Bu düzenleme neticesinde tüm trafik cezaları vergi cezaları askerlik köprü nüfus otoyol kaçak geçişlerinin cezaları ve daha öncesinde herhangi bir şekilde yapılandırmaya maruz kalmamış adli ve idari para cezaları öğrenim kredisinin borçları destekleme prim borçları da toplamda 48 aya varan taksit ödeme kolaylığı ile dört yıla yayılacak.

Vergi cezaları vergilerdeki gecikmelerin faizi idari para cezaları sigorta gün primleri Kredi yurtlar kurumunun borçları yeniden yapılandırılması ile ilgili olan kanun Türkiye Büyük millet meclisi genel kurulunda görüşülerek kamu alacaklarını yapılandırılmasına ilişkin esas olarak yasalandırıldı ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra da yürürlüğe gireceği duyuruldu.

Vergi Affından Hangi Borçlar Yapılanacak

Devlet tarafından alınacak borçlar için 31 Aralık 2022 tarihi baz alındı ve vergi cezaları vergiler her türlü idari ve adli para cezaları sigorta gün primleri gümrük vergileri topluluk sigortası primleri emeklilik kesintileri işsizlik sigorta primi sosyal güvenlik destek primleri ve bu tür ilgili alacaklara ilişkin olan her türlü işlemiş faiz zam gecikme zammı cezai faiz gecikme cezası gibi alacaklar bu kapsama dahil edilecek.

Vergi affı ile ilgili yapılandırma yazısı resmi gazetede yayınlandı ve bu aflardan yararlanmak isteyen vatandaşlar 30 Nisan 2023 tarihine kadar mutlaka başvurmaları gerekiyor. Bu düzenlemeye dahil edilen vergi cezaları askerlik trafik nüfus köprü otoyol kaçak geçişlerinin cezaları ve daha önce hiçbir şekilde yapılandırmaya girmemiş adli para cezaları olacak.

Bunlar ile birlikte idari para cezaları bunun yanı sıra öğrenim kredisi borçları ve destekleme prim borçları da yapılandırmaya dahil edilecek. Yapılandırdıktan sonraki borçlar ise taksitlerle birlikte 48 aya kadar yayılacak.

Hazine ve maliye bakanlığı il Özel İdareleri Ticaret Bakanlığı belediyeler tahsilat birimlerince takip edilen ve şu zamana kadar kesinleşmiş olan kamu alacakları belediyeleri ve büyükşehir belediyelerinin su kanalizasyon idarelerinin kesinleşmiş olacaklar. Bu düzenlemenin yayını tarihi itibariyle günü geldiği halde herhangi bir şekilde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz gelmemiş olunan vergi cezaları da yapılandırma kapsamına girecek.