Üniversite ilanında cinsiyetçi yaklaşım: Kamu Denetçiliği Kurumu ilanı iptal etti! İşte o karar..

Üniversite ilanında cinsiyetçi yaklaşım: Kamu Denetçiliği Kurumu ilanı iptal etti! İşte o karar..
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bir üniversitenin personel alım ilanında yer alan özel şartlar arasında sadece 'erkek olma' şartının yer almasını ayrımcılık olarak değerlendirdi. KDK, işe alımlarda cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiğine karar verdi.

Bir başvurucu, bir üniversitenin bilgi işlem dairesi başkanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere gerçekleştirilecek sözlü sınav ile 2 sözleşmeli bilişim personeli alım ilanında 'erkek olmak' şartının aranmasının ayrımcılık olduğunu belirtti. Başvurucu, işe alımlarda cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Anayasada güvence altına alınan 'kanun önünde eşitlik' ilkesinin ihlal edildiğini ve kamuda işe alımlarda cinsiyet ayrımı yapılamayacağını savundu. Bu nedenle, ilanın güncellenmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun girişimiyle üniversite, personel alım ilanını Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir yazı ile iptal etti.

KDK AYRIM GÖZETİLMESİNE İZİN VERMEDİ

KDK, başvurucunun şikayeti üzerine yaptığı incelemede, bir üniversitenin bilgi işlem dairesi başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek sözlü sınav ile 2 sözleşmeli bilişim personeli alım ilanında yer alan 'erkek olmak' şartının cinsiyet temelli ayrımcılık yaratacağına karar verdi. Kurum, ulusal ve uluslararası mevzuatta kadınların erkeklerle eşit koşullar altında ulusal yasalar kapsamında eşit fırsat ve şartlarla istihdam edilme haklarının düzenlendiğine işaret ederek, işe alım süreçlerinde cinsiyet temelli ayrımcılığın kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. KDK, ilgili idareye başvurucunun talebinin değerlendirilmesi için konuyu iletti.

PERSONEL ALIM İLANI İPTAL EDİLDİ

universite-ilaninda-cinsiyetci-yaklasim-kamu-denetciligi-kurumu-ilani-iptal-etti-iste-o-karar (2)

KDK'nın başvuru sahibinin şikayeti üzerine yaptığı inceleme sonucunda, üniversitenin sözleşmeli bilişim personeli alım ilanında yer alan 'erkek olmak' şartının cinsiyete dayalı ayrımcılık teşkil ettiği ve anayasada güvence altına alınan 'kanun önünde eşitlik' ilkesini ihlal ettiği belirlendi. Bunun üzerine KDK, ilgili idareye başvurucunun talebini değerlendirmesi için ilgili sözleşmelere atıf yaparak başvuruyu iletti. İlgili idare de KDK'nın girişimleri sonucunda, alım ilanını Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir yazıyla iptal ederek, cinsiyete dayalı ayrımcılık teşkil eden uygulamanın sonlandırılmasını sağladı. Böylece başvuru sahibinin talebi KDK'nın girişimleriyle çözüme kavuşturuldu.