Trafik Borcu Olanların Cezası Siliniyor! Sadece Bunu Yapmanız Yeterli Olacak! Son Günü Beklemeyin

Trafik Borcu Olanların Cezası Siliniyor! Sadece Bunu Yapmanız Yeterli Olacak! Son Günü Beklemeyin

Seçim öncesi alınan ani bir kararla geçmiş dönemde yapılan borçlar siliniyor ve yapılandırmaya gidiliyor. Bu borç yapılandırma yasasıyla daha önceki yılda yazılmış olan trafik cezalarını vatandaşın ödememeleri durumunda belirli oranda indirimler

Seçim öncesi alınan ani bir kararla geçmiş dönemde yapılan borçlar siliniyor ve yapılandırmaya gidiliyor. Bu borç yapılandırma yasasıyla daha önceki yılda yazılmış olan trafik cezalarını vatandaşın ödememeleri durumunda belirli oranda indirimler ve belirli oranlarda faiz silinmesi bekleniyor. Borçlarını yetkili mercilere başvurarak yapılandıran vatandaşlar peşin ödemeleri halinde bu borçlardan %25 oranında tasarruf sağlayabilecekler. Aynı zamanda vatandaşlar enflasyon farkının da %90’ını ödeme zorunda kalmayacak.

Anapara Ve Enflasyon Farkında İndirim Yapılacak

Hükümetin seçim öncesi almış olduğu ani bir karar neticesinde 2023 yılından önce yapılan borçlara ilişkin olarak indirimler ve yapılandırmalar söz konusu oldu. Buna göre vergi prim borçları ve trafik cezaları da bu yapılandırmaya dahil edilecek ve ne şekilde yapılandırılacağı ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılandırmaya konu olan trafik cezaları peşin ödenmesi durumunda hem anaparadan hem de enflasyon farkından büyük oranlarda indirim uygulanacak.

Örnek vermek gerekirse 4.538 liralık bir borç yapılandırmaya girdiği takdirde sadece 1.871 TL olarak ödenecek. Trafik cezalarında herhangi bir şekilde borç yapan vatandaşlar bu borçları peşin ödemeleri halinde anaparanın %25’i oranında tasarruf sağlayacaklar ve bu farkı ödemeyecekler. Bunu yanı sıra enflasyon farkının daha %90 oranında silinmiş olacak. Vergi prim borçları ve trafik cezalarının yapılandırmasına ilişkin olarak yapılan işlemler 31 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek. Yapılandırmaya dahil olan borçlar ise 48 aya varan taksit imkanları ile ödenecek. Anapara ve üfeden oluşan borca belirlenmiş olan katsayı da eklenecek.

Yine peşin olan ödemelerde ÜFE tutarının %90’ı herhangi bir şekilde istenmeyecek. Trafik cezaları ve idari para cezaları gibi cezaların peşin ödemelerine de imkân sunduğu gibi büyük oranda indirime de konu oluyor. Yapılandırmaya girecek olan borçlar 30 Haziran 2023 tane kadar ödenmesi durumunda para cezaları asıl kesilen cezanın %25’e oranında indirim uygulanacağı söylendi. Bu kapsam dahilinde 2023 yılından önceki dönemde trafik cezası idari para cezası alan vatandaşların borçlarını zaman geçmeden yapılandırması ve müracaat etmesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.