TOKİ deprem evi fiyatları dudak uçuklattı! Depzemzede evlerinin maliyeti tartışma konusu yarattı..

TOKİ deprem evi fiyatları dudak uçuklattı! Depzemzede evlerinin maliyeti tartışma konusu yarattı..

Maraş'taki depremlerin ardından konut ihtiyacının bir yıl içinde karşılanması amacıyla yapılan ihalelerde hız artırıldı. Ancak son günlerde DEVA Partisi lideri Babacan'ın dile getirdiği gibi, depremzedelerin evlerinin maliyeti tartışma konusu oldu.

İklim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerden etkilenen vatandaşların konutlarını bir yıl içinde tamamlamak için hızlı bir şekilde ihale sürecini başlattı. İhaleler, müteahhitlik şirketleri davet edilip pazarlık usulüyle sonuçlandırılıyor. TOKİ tarafından yapılacak olan depremzede konutlarının maliyeti, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın konuya dair yaptığı açıklamanın ardından tartışma konusu oldu. Babacan, “105 metrekarelik bir TOKİ dairesinin maliyeti 3 milyon-3 milyon 200 bin liraya ulaşır mı?” diye sormuştu.

Gazeteci Çiğdem Toker, İklim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ihalelerde oluşan fiyatları, T24’teki köşesinde detaylı bir şekilde ele aldı. Toker, toplu konut inşaatı için müteahhitlere ödenecek olan paraları sıralayarak DEVA Partisi lideri Babacan'ın eleştirisine atıfta bulundu. Bu rakamlar, daire sayısına bölündüğünde oldukça yüksek meblağlar ortaya çıkıyor.

İŞTE O RAKAMLAR

toki-deprem-evi-fiyatlari-dudak-ucuklatti-depzemzede-evlerinin-maliyeti-tartisma-konusu-yaratt

Gazeteci Çiğdem Toker, T24 köşesinde ihalelerde oluşan fiyatları tek tek çıkardı ve daire başı maliyetleri paylaştı. Örneğin, Gaziantep'in Islahiye ilçesinde yapılacak 428 konutun ihalesi 796 milyon liraya sonuçlandı ve daire başı ortalama maliyet 1 milyon 860 bin lira oldu. Şahinbey ilçesinde Burçkarakuyu mahallesine yapılacak 664 konutun ihalesi 1 milyar 44 milyon liraya bitmiş ve daire başı ortalama fiyat 1 milyon 573 bin lira olarak belirlenmiş. Adana'nın Çukurova ilçesinde Şambaydı'da yapılacak 581 konutun ihalesi ise 1 milyar 169 milyon liraya mal olmuş ve daire başı maliyet 2 milyon 12 bin lira olarak hesaplanmış. Malatya Akçadağ'da yapılacak 333 konutun ihalesi 585 milyon liraya tamamlanmış ve konut başı fiyat 1 milyon 757 bin lira olarak belirlenmiş. Malatya Battalgazi'nin Çamurlu mahallesinde yapılacak 981 konutun ihale bedeli 1 milyar 165 milyon lira olurken, konut başı fiyat 1 milyon 188 bin lira olarak açıklandı. Son olarak, Kahramanmaraş Elbistan'da yapılacak 926 konut için 1 milyar 677 milyon 500 bin lira tutarında bir ihale gerçekleşti ve daire başı fiyat 1 milyon 812 bin lira olarak hesaplandı.

YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ BELLİ OLDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 11 Şubat 2023'te Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre, metrekare birim maliyeti 6.350 TL olup, yüzde 18'lik KDV dahil edildiğinde toplam metrekare maliyeti 7.493 TL'ye ulaşmaktadır. Bu hesaplamaya göre, 100 metrekarelik bir konutun maliyeti yaklaşık 750 bin lira olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.