SGK'da Birikmiş Paranız Olabilir! Bir Dilekçe İle 16 Bin TL Ödeme Alınabiliyor! Toplu Paranız Var Mı Sorgulayın

SGK'da Birikmiş Paranız Olabilir!  Bir Dilekçe İle 16 Bin TL Ödeme Alınabiliyor! Toplu Paranız Var Mı Sorgulayın
Sosyal güvenlik kurumu tarafından bomba gibi bir haber duyuruldu. Sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvuru al vatandaşlara yönelik olarak toplamda 16.500 TL’lik geri ödeme yapılacağı haberlere yansıdı.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından bomba gibi bir haber duyuruldu. Sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvuru al vatandaşlara yönelik olarak toplamda 16.500 TL’lik geri ödeme yapılacağı haberlere yansıdı. Bu parayı alabilmek için ise gereken şartları yerine getirerek belirli tarihler arasında ilçede ya da ilde bulunan sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapılması gerekiyor.

Karşılıksız olarak Sosyal güvenlik kurumu tarafından birçok vatandaşa bu ödeme yapılacak. Yazılacak olan bir dilekçe ile sosyal güvenlik kurumuna müracaat edilmesi ve istenilen belgeleri tamamlanması şart koşulacak.

Sosyal Güvenlik Kurumunda 90 Günün Üzerinde Prim Günü Olanlara Duyuruldu

Sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile birçok vatandaşa karşılıksız ödeme yapılacağı duyurulmuş durumda. Toplamda 16.500 TL nakit parayı almak isteyen vatandaşlar en yakın sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile birlikte şahsen müracaat etmeleri gerekmekte. Sosyal güvenlik kurumları daha kayıtlı olarak 90 prim günü ve üzerindeki sigortası olan vatandaşlara yönelik bu ödemeleri yapacağını duyurdu.

Birçok vatandaş bu hakka sahip oluyor ancak haklarını bilmediklerinden dolayı vakitleri içerisinde herhangi bir şekilde başvuruda bulunamıyor. Bu yardım paketlerinden biri de doğum parası olarak biliniyor. Doğum yapmış olan vatandaşlara yönelik belirli şartlar sağlandığı takdirde bu ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek seferde ya da eşit taksitlerle ödenebiliyor. Annenin sağ bir doğum gerçekleşmesi halinde 16.500 TL tutarında ödemeyi hesaplarına alabiliyorlar.

Azami olarak asgari ücret alan çalışan anneler 112 gün üzerinden alacakları doğum izniyle birlikte bu meblağın 16103 olarak belirlenmiş durumda. 16.500 TL’ye hak kazanabilmek için ise belirli zamanlarda çalışmış olmak ve sigortaya prim yatırmış olmak şartı da koşuluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumlarında 90 gün ve daha üzerinde prim günü olan çalışan anneler doğum yapmaları halinde belirle haftalarda doğum iznine ayrılıyor. Annelerin doğum izni bittikten sonra sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe vererek doğum parası adı altında sosyal güvenlik kurumundan karşılıksız olarak 16.500 TL tutarındaki parayı alabiliyorlar.