Öğrenciler Dikkat! Başvuru için son saatler

Öğrenciler Dikkat! Başvuru için son saatler
ÖSYM tarafından yürütülen süreç olan YKS ek tercihleri için başvuruda son saatler.. Ek yerleştirme tercih işlemleri bugün 23:59'da sona eriyor..

Binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren duyuru az önce geldi. ÖSYM Üniversite adayları için ek yerleştirme tercih sürecinin bugün 23:59'da sona ereceğini duyurdu.

Öğrenciler Dikkat! Başvuru için son saatler

YKS ilk yerleştirme sürecinde herhangi bir kuruma yerleşemeyen adaylar, ikinci tercihlerini bugün 23:59'da kadar yapabilecekler. Başvurular 12 Eylül tarihinde başlamıştı. Online ortamda yapılan ek tercihler için öğrenciler 24 tane tercihte bulunabilecekler.

Kontenjanların yüzde 0,2'si boş kalmıştı

Geçen yıl 3 milyon 243 bin 334 adayın başvuru yaptığı YKS'ye bu yıl yüzde 9'a yakın artışla 3 milyon 527 bin 443 aday başvurmuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde ikamet eden öğrenciler için yaşadıkları ildeki üniversitelerde 24 bin 677 ek kontenjan ayrıldı. Daha önce yükseköğretim imkanlarından faydalanma fırsatı bulamamış 34 yaş üstü kadınlara, devlet yükseköğretim kurumlarında da yaklaşık 21 bin ek kontenjan verildi.

Şehit ve gazi yakınları için bu yıl ilk defa vakıf yükseköğretim kurumlarında 3 bin 774 kontenjan ayrıldı.

Örgün eğitim veren yükseköğretim programlarında (açıköğretim hariç) toplam kontenjan bu yıl 923 bin 411 olmuştu. Söz konusu kontenjanlara bu yıl 898 bin 24 aday yerleşti. Bu verilere göre, toplam yerleşen sayısı geçen yıla göre 47 bin 393 kişi arttı.

34 yaş üstü kadın, depremzede, şehit ve gazi yakını kontenjanı hariç tutulduğunda genel kontenjanların doluluk oranı yüzde 99,8 olarak gerçekleşmişti.