Kamuda çalışmak isteyenler dikkat! Kamu işçi alımında öncelik kime veriliyor? Hangi alımlarda kura yapılıyor?

Kamuda çalışmak isteyenler dikkat! Kamu işçi alımında öncelik kime veriliyor? Hangi alımlarda kura yapılıyor?

Kamu kurumlarında işçi alımı yapılırken, çoğunlukla başvuran adayların ikamet ettiği bölgeye göre öncelik hakkı belirleniyor. Ancak bazı işlerde özellikle belirli meslek gruplarında belirli nitelikler aranabilmekte ve sadece bu nitelikleri taşıyan

Kamu kurumlarında işçi olmak için ilanı veren kurum ve kuruluşlar tarafından belirli durumlarda ikamet şartı aranabilir. Bu şart, ilanın karşılanacağı ilçe, il ya da bölge düzeyinde olabilir. Ancak, kamu işçi alım ilanları ulusal düzeyde de yayınlanabilir. İşçi alımlarında, adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde kayıtlı olan yerleşim yerleri dikkate alınır. Başvuru süresi içinde ilanın karşılanacağı yere ikametini taşıyan adayların başvuruları kabul edilmez.

Kariyer mesleklerdeki işçi alım ilanları, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan müfettiş, kontrolör, denetmen, denetçi ve uzman gibi mesleklerde, ulusal düzeyde yayınlanır. Öncelik hakkı, bazı kamu işçi alımlarında belirli şartları taşıyan adaylara verilir. Bu hak, engelliler, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları, maden işçileri, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen işçi yakınları gibi gruplara tanınabilir. Kamu işçi alımlarında bazı pozisyonlar için KPSS ve EKPSS puan şartı aranabilir. Bu şart, ilan metninde belirtilir ve adayların başvuru sırasında KPSS/EKPSS puanlarını beyan etmeleri gerekebilir.

KAMU ALIMLARINDA ÖNCELİK KİMLERE VERİLİYOR?

kamuda-calismak-isteyenler-dikkat-kamu-isci-aliminda-oncelik-kime-veriliyor-hangi-alimlarda-kur (2)

Kamu işçi alımlarında öncelik hakkına sahip olanlar şu şekildedir:

a. Terörle mücadele sırasında malul sayılmayacak şekilde yaralananlar, komutanlık yazısı ve sağlık raporuyla öncelik hakkı belgelendirilmelidir.

b. Terörle mücadelede üstün başarılarından dolayı takdir edilen yedek subay, erbaş ve erler, belgenin içeriğinden, terörle mücadelede gösterdiği üstün başarı nedeniyle takdire layık görüldüğünün anlaşılması ve belgenin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına bağlı birliklerde asgari Tugay Komutanı, Kurmay Başkanı ya da bunların vekil veya yardımcıları; Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerde asgari Alay Komutanı, İl Jandarma Komutanı ya da bunların vekil veya yardımcılarınca imzalanması/onaylanması gerekir.

c. Tabii afetlerden zarar gören afetzedeler, afetzedeler durumlarını valiliklerden alacakları belgeler ile ispatlar.

d. 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamına giren madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmaz malları tamamen kamulaştırılanlar. Bu öncelik hakkı sadece kamulaştırmayı yapan kuruluşların kamulaştırmanın yapıldığı yerdeki işçi alım ilanlarına başvuruda geçerlidir.

e. Kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarında çalışırken, disiplin soruşturması veya 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendi gereğince hizmet akdinin feshi dışında bir nedenle iş akdi feshedilenler. Bu öncelik hakkından yararlanacaklar durumlarını daha önce çalıştıkları kamu kuruluşundan alacakları belge ile belgelendirir ve belgenin içeriğinden kişinin sürekli işçi kadrosunda çalıştığının anlaşılması gerekir.

KURAYLA ALIM YAPAN KURUMLAR

Kamu kurum ve kuruluşları, ortaöğretim ve daha alt eğitim düzeylerindeki işçi alım ilanlarına, temizlik, güvenlik ve koruma, bakım ve onarım hizmetleriyle ilgili işçi alımlarına ve kömür ve maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalıştırılacak kişilere yönelik işçi alım ilanlarına, adayları noter huzurunda çekilecek kura yoluyla belirler. Eğitim seviyesi ve tecrübe gibi özellikler dikkate alınmadan gerçekleştirilen bu kura çekilişi, ilanların açık ve şeffaf bir şekilde yapılmasını sağlamak ve adaylara eşit fırsatlar sunmak amacıyla kullanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.