İstanbul'dan Gidene 250 Bin TL Veriliyor! Başvuruda Yoğunluk Var! Hangi İlleri Kapsıyor

İstanbul'dan Gidene 250 Bin TL Veriliyor! Başvuruda Yoğunluk Var! Hangi İlleri Kapsıyor

Kırsal kalkınma uzman eller projesinin 2023 yılı kapsamınca kırsal alanda ya da kırsal mahallede yaşayan veyahut da burada yaşamayı taahhüt eden kişilere destek geliyor.

Kırsal kalkınma uzman eller projesinin 2023 yılı kapsamınca kırsal alanda ya da kırsal mahallede yaşayan veyahut da burada yaşamayı taahhüt eden kişilere destek geliyor. Tarım Hayvancılık Gıda ve Su Ürünleri ormancılık alanlarında eğitim almış kişilere hibe verilecek.

Ayrıca buna bağlı olan üniversitelerin fakülte ya da meslek yüksekokulları ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan hayvan yetiştiriciliği tarım laboratuvar hizmetleri gıda teknolojisi gibi alanlarda eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun olan kişilere yönelik hibe desteği projesi gündemde.

Bu bölümlerden mezun olan ve kırsalda yaşamayı taahhüt eden kişilere yönelik 250.000 tutarında hibe verileceği duyuruldu. Tarım ve orman bakanlığı tarafından son yıllarda büyük bir proje olarak adını duyuran destek hibe programları duyuruldu.

İlgili Bölümlerden Mezun Olanlara 250.000 TL Ödenecek

Tarım orman bakanlığı tarafından lise ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan vatandaşların hayvancılık ve tarım istihdamını arttırmaları amacı ile 250.000’ye kadar hibe verileceği gündeme geldi. Bu haber neticesinde hibe almak isteyen vatandaşlar ise araştırmalarına başladılar. Kırsal alanda yaşayan veyahut da bundan sonraki yaşamını kırsalda sürdürmeyi taahhüt eden kişilere yönelik 250.000’ye kadar hibe ödenecek.

Bu hibe kapsamında ise belirli bölümlerden mezuniyet şartı aranıyor. Bu kapsam dahilinde üniversite bölümlerinin ormancılık hayvancılık daha ve su ürünleri bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Lise mezunları için ise hayvan yetiştiriciliği ve Sağlığı bölümü Tarım bölümü gıda teknolojisi bölümü gibi bölümlerden mezuniyet şartı aranacak.

Bu kapsamda uzman eller projesi de dahil olarak hayvansal ürünlerin su ürünlerinin bitkisel ürünlerin coğrafi işaretli ve geleneksel olan ürünlerin üretimi konusunda iş yapması bekleniyor ve bu ürünlerin işletilmesi paketlenmesi de kullanılmasına yönelik olarak da proje kapsamında toplamda 250.000’ye kadar hibe verileceği açıklanmış durumda.

Proje kapsamında ise 18 yaşını doldurmak, lisede üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olma şartı, kırsalda yaşamayı taahhüt etme, herhangi bir şekilde yaşlılık ya da ölüm aylığı almamış olma gibi şartlar aranıyor. Uzman eller veya genç çiftçi projesinden herhangi bir şekilde de daha öncesinde yaralanmış olmama şartı da eklendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.