Hint Bülbülü (Zebra İspinozu) Bakımı, Yuvası, Ne Yer, Konuşur mu? (Detaylı Rehber)

Hint Bülbülü (Zebra İspinozu) Bakımı, Yuvası, Ne Yer, Konuşur mu? (Detaylı Rehber)
Hint Bülbülü diğer bir adı ile Zebra İspinozu, dişi mi erkek mi nasıl anlaşılır? Yumurtlama belirtileri nelerdir? Kaç yumurta yapar zengin Hint Bülbülü rehberi!

Zebra ispinozları, Avustralya'ya özgü son derece popüler ve ötücü bir kuştur. Bu kuşların görünüşleri de cinsiyetlerine bağlı olarak değişir. Bu arada erkek kuşların siyah ve beyaz çizgili bir göğüs, yanlarında kahverengi tüyler ve turuncu yanaklar dahil olmak üzere renkli tüyleri vardır.

Genelde hint bülbülü dişi daha düzgün gri renktedir. Her iki cinsiyetin de turuncu gagaları ve kendine özgü kırmızı gözleri vardır. Dişi zebra ispinozları genel olarak şarkı söylemez. Ancak erkeklerin benzersiz bir sesi vardır. Sosyal yapıları nedeniyle zebra ispinozları çiftler halinde veya küçük gruplar halinde tutulmalıdır. Kuşları çiftleştirmek istemiyorsanız, onları aynı cinsiyetten gruplar halinde tutmanız önerilir.

Aynı zamanda bu kuş türleri arka arkaya 30'dan fazla kuş şarkısını taklit edebilir. Gıcırdayan menteşeler, havlayan köpekler ve cıvıl cıvıl cırcır böcekleri gibi diğer sesleri de taklit ederler. Bu kuş çeşitlerinin popülaritesinin sırrı, hint bülbülü sesi özelliklerinin eşsiz olması ve şarkı söyleme yeteneğidir. Genelde rüyada hint bülbülü görmek de bu özelliklere bağlı olarak, eşsiz sese, şarkı ve türküye işaret etmektedir.

Hint Bülbülü Ne Yer?

Zebra ispinozları için tasarlanmış, taze sebzeler, tohum karışımı ve kurtçuklarla desteklenen peletlenmiş hint bülbülü yemi yemler en ideal yem türü olmaktadır. Sebzeler arasında karahindiba yeşillikleri, lahana ve taze meyveler bulunur. Bazı kuşlar meyve yerken, diğerleri tohumlara gider ve meyvenin geri kalanını geride bırakır. Birçok kuş için zehirli oldukları için avokado, soğan ve turunçgillerden kaçınılması gerekir.

Kuşlar için bir besin takviyesi olan yumurta yemi ispinozlar tarafından da çok sevilir. Ticari yumurta mamasını satın alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz. Patlamış mısır ve darı spreyleri besleyici ikramlardır, ancak ölçülü olarak sunulmalıdır. Bu kuşlara her gün bir veya iki çay kaşığı taze, kaliteli tohum karışımı veya pelet yem verilmelidir.

Tohumların bir kısmını filizlendirerek tohumların taze olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Tohum filizlenmezse, kuşlar beslemek için çok yaşlı oluyor. Yere, tüneklerden uzağa bir yemek tabağı yerleştirilmelidir. Kafesin yan tarafına bir yemlik takılmalı ve yemek tabağı her gün temizlenmelidir. İspinozlarınızın neyi tercih ettiğini görmek için hangi yiyecekleri sunduğunuzla ilgili deneyler yapabilirsiniz.

Kalsiyum takviyesi olarak ve kuşların gagalarını keskinleştirmeleri için yardımcı bir araç olarak mürekkepbalığı parçaları sağlamak da iyi bir yöntem olacaktır. Genelde hint bülbülü bakımı çok kolay ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Hint Bülbülü Yuvası

Bir büyük hint bülbülü kafesi zebra ispinozları için idealdir. Kuşhanenin kenarlarındaki teller, ispinozların kaçmasını önlemek için yaklaşık ¼ veya ½ inç aralıklı veya muhtemelen daha küçük olmalıdır. Zebra ispinozları şaşırtıcı derecede küçük alanlardan geçebilir. Kafesin yüksekliği yatay alanı kadar önemli değildir. Bir çift ispinoz 30 inç uzunluğunda, 18 inç yüksekliğinde ve 18 inç genişliğinde bir kafeste mutlu olmalıdır.

Uzun kafesler ispinozlara uçmaları için daha fazla alan sağladığından, uzun kafesler zebra ispinozları için yuvarlak kafeslerden daha uygundur. Zebra ispinozları uçarken ve zıplarken oldukça aktiftir, bu nedenle boyutlarına göre çok fazla alana ihtiyaç duyarlar. İspinozlar insanlarla sosyal etkileşim için can atmadığı için kafesi sessiz bir yere yerleştirin.

Çeşitli tünekler ekleyin, ancak ispinozların ileri geri uçmaması için kafesin aşırı dağınık olmadığından emin olun. İspinozların tünekleri her zaman aynı şekilde kavramaması için birkaç boydaki dübeller ve doğal dallar çeşitli açılarda yerleştirilebilir.

Genelde hint bülbülü yuvasını haftada bir kez kuşlar için güvenli bir temizleyici ile temizlemelisiniz. Temizlik yaparken ispinozu güvenli, ikincil bir alana götürün çünkü bundan korkabilir ve strese girebilirler. Alt tabakayı gerektiği kadar sık ​​değiştirin. Mobilyaları ve tabakları yıprandıklarında değiştirin.

İspinozlarınız oyuncaklarla etkileşime giriyorsa, kuşlarınızı zihinsel olarak meşgul etmek için yeni oyuncakları yaşam alanına döndürün. Genelde hint bülbülü yuvalık tasarımında yer alan küçük çanlardan ve asılı oyuncaklardan hoşlanabilirler, ancak birçok ispinoz oyuncaklara pek ilgi göstermez.

Yanlışlıkla yutulması halinde tıbbi sorunlara neden olabileceğinden, çinko, kurşun ve kurşun bazlı boyalar içeren oyuncaklardan ve mobilyalardan kaçının. Kafesin altını kum örtülerle veya gevşek kuş kafesi yataklarıyla koruyun.

Gevşek yataklar, ispinozlarınıza tıpkı doğal ortamlarında olduğu gibi ortalıkta dolaşacakları bir şey verir. Bununla birlikte, ispinozlar, gevşek yataklarda kum tabakalarından daha fazla karışıklık yaratabilir.

Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı

Genel olarak bakıldığı zaman Hint bülbülü cinsiyet ayrımı çok kolay olmaktadır. Bu bakımdan erkeklerin yanakları çok daha desenli ve daha alımlıdır. Kendilerine özgü de ötüşleri bulunur. Dişiler de çok daha düz renkte olmaktadır. Bunun yanında erkek Hint bülbülü gagaları kıpkırmızıdır ve buna karşın beyaz hint bülbülü olan dişilerin sahip olduğu gaganın rengi de biraz daha turuncu olmaktadır.

Bu durumu gagaya bakıp, anlamaya çalışmak da zaman alabilir. Kafeste iki adet aynı cins kuşunuz var ise çok sık kavga yaparlar. Farklı özellikteki cins kuşlar ise yuva örme eylemine erken bir şekilde gireceğinden yuvasına malzeme taşıyan erkek hint bülbülü olmaktadır. Genelde hint bülbülü beyaz renkte ise dişidir ve çok daha hafiftir.

Erkek ve dişi hint bülbül sesi eşsizdir ve kuşların ikisi de harika şarkı söyler. Bununla birlikte, erkekler çok daha geniş bir ses yelpazesine ve şarkı sıklığına sahiptir. Erkekler diğer kuşların, kurbağaların, köpeklerin, sirenlerin ve hatta çalar saatlerin şarkılarını taklit eder. Biri ilkbahar diğeri sonbahar için farklı şarkılar söylüyorlar. Erkekler bahar üreme mevsimi için şarkılarını arttırırlar.

Etkileyici sesleri, bir dişiyi üremek ve ayrıca bölgelerini savunmak için cezbetme amacına hizmet etmektedir. Dişiler, deneyime ve yerleşik bir bölgeye işaret eden daha çeşitli şarkılara sahip erkekleri tercih eder. Çiftleşmemiş erkekler, insan komşularını dehşete düşürecek şekilde, geceleri bile bir eş aramak için her saat şarkı söylemeye başlarlar.

Dişiler ise üreme mevsiminde pek şarkı söylemezler. Dişiler sonbaharda şarkı söyler. Bilim adamları bu konu hakkında, erkeklerin şarkı söylemesinin dişinin üreme sistemini sıfırladığını da düşünüyor.

Hint Bülbülü Kaç Yıl Yaşar?

Bu kuş çeşitleri yalnızca 5 ila 10 yıl arasında yaşar, ancak bazıları 15 yıl yaşayabilir. 4 inç uzunluğa kadar büyürler. Hint bülbülü, akortlu şarkıları ve diğer kuşların ötüşlerini ustalıkla taklit etmesiyle tanınır. Yetişkinliğin sonlarına doğru yaklaşık 150 farklı şarkıları da vardır. Bir Hint bülbülünün vahşi doğada ortalama ömrü 8 yıldır, ancak bazı durumlarda, bireysel kuşların 14 yıldan fazla yaşadığı da kaydedilmiştir.

Doğal ortamda yer alan tehlikelerden ve de avcılardan korunan bülbüller, 20 yıla kadar da yaşayabilir. Ancak Hint bülbülünün evcil hayvan olarak tutulması teşvik edilmiyor. Genelde hint bülbülü çeşitleri de farklı sürelerde yaşar ve farklı şekillerde ölürler.

Hint Bülbülü Fiyatları

Evinize bir kuş almaya karar verdiğini zaman Hint bülbülü muhabbet kuşlarına göre oldukça hareketlidirler. Aynı zamanda araştırma süreçlerinde hint bülbülü kaç tl gibi pek çok konu ortaya çıkmaktadır. Kafes içerisinde malzemeyi soldan sağa hareket ettirmek oldukça güzel görüntüler oluşturmaktadır.

Çocuğunuz yedi veya sekiz yaşından büyükse, hatta daha küçükse, karakterini göz önünde bulundurarak Hint bülbülü satın almaya karar verebilirsiniz. Hem görsel olarak hem de uygun fiyatlı özellikleri ile çok popüler kuşlar arasında yer almaktadır.

Zebra ispinozları, çok kolay bulunabilirlikleri ve uygun fiyatları sebebi ile popülerdir. Genellikle yerel evcil hayvan dükkanlarında ve kuş yetiştiricilerinde bulunurlar. Çeşitli renk mutasyonlarında bulunabilirler. Renk mutasyonuna bağlı olarak, zebra ispinozlarının maliyeti değişkenlik göstermektedir.

Genelde satılık hint bülbülü çeşitleri çok farklı özelliklere göre fiyat değişikliği yaşatır. Genelde jumbo hint bülbülü çeşitleri çok fazla ilgi gören seçenekler arasında yer alır. Bunun yanında jumbo hint bülbülü fiyatları da diğerlerine göre daha pahalı olmaktadır. Satın alma sonrası hint bülbülü isimleri de çok fazla seçeneğe sahip olmaktadır.

Hint Bülbülü Konuşur mu?

Zebra ispinozları tatlı, meraklı bir doğaya sahiptir ve parlak renkleri ve yüksek aktiviteleri ile izlemesi çok güzeldir. Diğer kuşlarla çok sosyaldirler ve çok seslidirler. Seslendirmeleri, duyması hoş olan sessiz cıvıltılar ve trillerdir. Sadece kendine ait güzel bir şarkıya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda düzinelerce başka kuşun şarkılarını da taklit edebilir.

Genç ispinozlar, şarkıları ebeveynlerinden öğrenir ve doğaçlama değişiklikler yapar. Bazı ispinoz sahipleri, yeni çağrılara ilham vermesi için kuşlarına müzik çalar. Hint bülbüller çok şarkı söyler. Genelde hint bülbülü ötüşü hem dişi hem de erkek için son derece eşsizdir. Yılın herhangi bir ayında, günün herhangi bir saatinde ve hatta geceleri de bu ötüşleri duyulabilirsiniz.

Şarkıları sadece hacimli değil, aynı zamanda çeşitlidir. Bülbüllerin bazıları diğer kuş türlerinin taklidi olan tekrarlanan bir dizi cümleyi bir araya getirir. Bir erkek hint bülbülü sesi ve repertuarı çok eşsiz ve geniştir. Bu bağlamda düşünecek olursak, sosyal kuşlar olmalarına rağmen konuşma özellikleri yoktur. Sadece şarkı söyleme özelliklerine sahip olmaktadır.

Hint Bülbülü Ne Kadar Yaşar?

Zebra ispinozları, deri akarlarının neden olduğu pullu bir yüz geliştirebilir. Genelde hint bülbülü ölüm belirtileri göz, gaga ve bacak çevresinde beyaz, pullu alanlar görürseniz ispinozunuzu veterinere götürün. Ayrıca, özellikle stresli olduklarında hava kesesi akarı enfeksiyonlarına yakalanabilirler. Hava kesesi akarları, ispinozlar için ciddi problemlerdir ve ayrıca acil tıbbi bakım gerektirir.

Aşırı büyümüş tırnak ve gagalara bir veteriner veya deneyimli bir kuş bakıcısı bakabilir. Düzenli budama, kuşlarınızın yaralanmasını önlemeye yardımcı olur. Kuşunuzun solunum problemleri olduğunu fark ederseniz, onu hemen bir veterinere götürün. Uygun bakım ile bu kuşlar 5-10 yıl yaşayabilir.

Zebra ispinozları, bakımları basit olduğundan ve çok az zaman gerektiren kuş bakıcılığına yeni başlayanlar için idealdir. Adlarını kuyruklarındaki ve göğüslerindeki siyah beyaz işaretlerden alır. Bir sürüye sahip olmaya karar verirseniz, kuşları birbirinden kolayca ayırt edebilmek için farklı mutasyonların çiftlerini satın alın.

Hint Bülbülü Erkek Dişi Nasıl Anlaşılır?

Hint bülbülü kuşlarının kanatlarının hem altlarında hem de üstlerinde beyaz lekeler bulunur. Gri ve kahverengi renktedirler. Yaklaşık dört yemek kaşığı şeker ağırlığında olan ve 14 inç uzunluğunda kanat açıklığına sahip olan erkekler, dişi alaycı kuşlardan biraz daha büyüktür. Dişiler erkeklerden biraz daha koyu kuyruk tüylerine sahiptir.

Hint bülbülü kuşları, soluk göğüsleri ve hafif karınları olan orta büyüklükte, gri sırtlı ince kuşlar olmaktadır. Siyah gagaları aşağı doğru kıvrılmaktadır. Kuyrukları ve yuvarlak kanatları belirgin beyaz lekeler taşır. Bu beyaz işaretler, kuşların uçuş ve çiftleşme ritüellerinde çarpıcı görüntüler sağlar. Erkekler ortalama olarak dişilerden biraz daha büyüktür, 22 ila 25,5 santimetre uzunluğunda ve 51 gram ağırlığındadır.

Dişiler, benzer tüylere sahipken, ortalama 20,8 ila 23,5 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 47 gram ağırlıktadır. İlkbahardaki üreme mevsiminde özellikle 2 cins de koruyucudur. Dişiler, her mevsimde iki ila üç kez altıya kadar yumurta bırakır. Civcivler yumurtadan çıktıktan sadece 12 gün sonra yuvadan ayrılır.

Çiftleşme, kur yapma alışkanlıkları olan erkek Hint bülbülleri, genellikle Şubat ayından itibaren bir yuvalama bölgesi kurarlar. Çiftleşmemiş dişiler kışlama bölgelerinde daha uzun süre kalırken, bazı çiftler kış aylarında bölgeyi paylaşarak birlikte kalabilir.

Hint Bülbülü Özellikleri

Zebra ispinozları özellikle eğitilebilir değildir ve genellikle kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Ara sıra ispinozlar elle kaldırılır ve elinize veya omzunuza tüneyerek insanlarla etkileşimde daha rahat olurlar. Bu kuşları strese sokacağı veya korkutacağı için ispinozu sizinle etkileşime girmeye zorlamayın. Kuşları elinizden yemeleri için ikna edebilirsiniz. Eğer bir erkek ve dişi çiftiniz varsa, muhtemelen çoğalacaklardır.

Düzenli olarak yeni ispinozlarla ilgilenmek istemiyorsanız, aynı cinsiyetten bir çift veya grup satın alabilirsiniz. Zebra ispinozları sosyal çiftler halinde tutulmalıdır ve onlara arkadaşlık etmek için radyo çalabilir veya kuşlarınızla konuşabilirsiniz.

Hint bülbülün benzersiz bir alışkanlığı, iki ayrı bölgeyi savunmalarıdır. Biri, çoğu kuş için tipik olan üreme bölgesidir. Diğeri ise sonbahar ve kış beslenme bölgeleridir. Besleme alanı genellikle daha küçük olmasına rağmen, her ikisi de yaklaşık 1 ila 2 dönüm büyüklüğünde olmaktadır.

Banyo yaptırmak için haftada birkaç kez filtrelenmiş, klorsuz, ılık su bulundurun. Kuşunuz temizlendikten sonra suyu boşaltın. Alternatif olarak, kuşlarınızı nazik bir ev bitkisi püskürtücüsünden ılık suyla buğulayarak temizleyebilirsiniz. Islak ispinozlar gece boyunca kolayca soğuduğundan, açık su kaynaklarını geceden önce çıkarın. Her zaman taze içme suyu sağlayın.

Çiftleşme sırasında erkek Hint bülbülü eşini seçerken kanatlarını kaldırıp sırtının yukarısına yayarak ve beyaz kanat yamalarını göstererek dişinin dikkatini çeker. Ayrıca kuyruğunu yukarı ve aşağı hareket ettirir, yumuşak bir şekilde kokar ve ara sıra bir dal taşıyarak onun önünde ileri geri koşar. Bunun yanında hint bülbülü çiftleşme sesi oldukça eşsiz olmaktadır.

Hint Bülbülü Kuluçka Süresi

Zebra ispinozlarının kuluçka süresi genelde 13 gün olmakla birlikte bazen bir veya iki gün sürdüğü de görülmektedir. Çiftleşmeden 5-6 gün sonra ilk Hint bülbülü yumurtası gelir. Ve birer gün arayla yumurtlarlar. Çoğunlukla merak edilen bir soru da hint bülbülü kaç yumurta yapar? Genelde ilk seferde 3 yumurta yapan dişiler, ilerleyen dönemlerde vücut geliştikçe 8 yumurtaya kadar da çıkabilir.

Karanlık bir yerde yumurtanın içine fener tutup, yumurtanın boş mu dolu mu olduğunu ya da ortasında bir siyahlık olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Eğer ışık geçerse içi boş demektir. Genelde hint bülbülü yumurtlama belirtileri çok geniş bir sürece ve eyleme sahip olmaktadır.

Bu işlem yumurtlamadan 5 gün sonra yapılabilir. Fakat zebra ispinozları dokunmaya karşı çok hassas oldukları için, bu konuda deneyimli değilseniz yapmamak çok daha iyidir. Bazen bu tarz durumlarda zebra ispinozu kuluçkaya yatmayabilir. Yumurtadan çıkan zebra ispinozlarına anne ve baba birlikte bakılacaktır. Bu dönemde haftada iki veya daha fazla gün yumurtalı mama verilebilir.

Yuvalama seçimi de yavruların sağlıklı olması için çok önemli bir faktördür. Yavruların gözleri yaklaşık bir hafta sonra açılır ve 20 gün içinde tüylenmeye başlar. Bu dönemde artık yavaş yavaş yuvadan çıkmaya çalışabilirler. 35 günlük olduklarında ise kendi kendilerine yemek yiyebilecek duruma gelirler.

Artık ebeveynler bu andan itibaren yeniden çiftleşmeye başlayacağına göre, hint bülbülü yavrusu zarar görmesin diye onları ayırmak daha doğru olacaktır. Yuvalar nadiren de olsa yeniden kullanılır. Bunun yanında çok merak edilen bir konu da hint bülbülü ne zaman yumurtlar? sorusu olmaktadır.

Birincil yuvalama ve yumurtlama mevsimi, her iki tarafta bir ay uzayabilmesine rağmen, Nisan ve Temmuz ayları arasındadır. Bir dişi, çiftleşmemiş bir erkeğin bölgesine girer girmez, erkek ona sert "çakmalarla" meydan okur. İki kuş karşı karşıya gelir ve birbirlerini izlerler.

Erkek dişinin peşine düşer ve eğer ayrılırsa, açık kanatlar ve yumuşak çağrılarla onu baştan çıkarmaya çalışabilir. Genelde dişi hint bülbülü sonunda bir eş seçecek veya önceki sezondan bir erkekle yeniden bir araya gelecek. Bir çift bağ kurulduğunda, şarkılar kısaltılır ve daha bastırılır.