"Haftada 4 gün çalışma" denemesine başladılar

"Haftada 4 gün çalışma" denemesine başladılar

Haftada dört gün çalışmanın çalışanların mutluluğu ve verimlilik açısından "kapsamlı faydaları" olduğunu belirlendi.

BBC'nin aktardığına göre, İngiltere'de amacı kar olmayan "4 Day Week Global" adlı kuruluş, Haziran 2022'de başlanan ve 6 ay boyunca 3 binden fazla çalışanla uygulanan haftada 4 gün çalışmanın pilot uygulamasının etkisini değerlendirildi ve bir rapor hazırlandı. Rapora göre çalışanların mutluluğu için bunun "kapsamlı faydaları" olduğu belirlendi.

Uygulamaya katılan 61 şirketten 56'sı, en azından şimdilik haftada 4 gün çalışmaya devam edeceklerini söylediler.

Raporun genel bulguları arasında, personelin hasta olduğunu bildirmeye çok daha az yatkın olması, işverenleriyle kalmaya daha fazla meyilli olması, işe alım maliyetlerinin azaltılması ve personeli eğitmenin daha değerli hale gelmesi yer aldı.

İngiltere genelinde 6 ofisi bulunan bir çevre danışmanlığı şirketi olan Tyler Grange, yeni çalışma modelini devam ettireceğini açıkladı.

Genel Müdür Simon Ursell, uygulamanın ilk ayının "biraz tehlikeli" olduğunu ifade ederek, "Temel olarak, insanlara bu inanılmaz teşviki verirseniz, bunun işe yaraması için gerçekten çok çalışacaklar." dedi.

Ursell, ekibinin daha mutlu olduğunu, işe gelmeme oranının üçte iki azaldığını ve şirketin birçok iş başvurusu aldığını söyledi.

Denemenin sonuçları Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College'dan araştırmacılarca değerlendirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.