Eğitim Bir Sen'den tepki: Hakkımızı istiyoruz dedi.. Promosyon tartışması sürüyor

Eğitim Bir Sen'den tepki: Hakkımızı istiyoruz dedi.. Promosyon tartışması sürüyor
Eğitim-Bir-Sen Çankaya İlçe Başkanı Nedime Süslü, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yapı Kredi Bankası arasında yapılan promosyon anlaşması hakkında açıklama yaptı. Süslü, öğretmenlerin bu anlaşmadan kaynaklı tepkilerini dile getirdi ve

Eğitim-Bir-Sen Çankaya İlçe Başkanı Nedime Süslü, son günlerde gündemde olan promosyon teklifi konusunda sert tepkisini ortaya koydu. Yapı Kredi Bankası ve Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan anlaşma sonucu, eğitim çalışanlarına belirli bir promosyon ödemesi yapılması kararı alınmıştı. Ancak Eğitim-Bir-Sen Çankaya İlçe Başkanı Nedime Süslü, bu ödemenin bir lütuf olmadığını, tam aksine eğitim çalışanlarının hakkı olduğunu belirtti.

Yapı Kredi Bankası'nın, eğitim çalışanlarına promosyon ödemesi yapmak yerine, bankacılık işlemlerindeki ücretleri düşürmesi gerektiğini savunan Süslü, "Eğitim çalışanlarına yapılacak bir promosyon ödemesi, bir lütuf olarak sunulmamalı. Çalışanların hakları olan bir ödeme yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

SÜSLÜ'NÜN BASIN AÇIKLAMASI

"Sayın Basın Mensupları,

Eğitim çalışanları olarak, sendikal varlığımızın en önemli gerekçelerinden biri olan "hakkımızı aramak" amacıyla bugün buradayız. Bildiğiniz gibi, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yapı Kredi Bankası arasında imzalanan protokol kapsamında, personel maaş ödemelerinde banka promosyonu verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak bu promosyon tutarı, ekonomik göstergelerdeki bozukluklar ve enflasyondaki artışlar sebebiyle biz eğitim çalışanlarında memnuniyetsizlik yaratmıştır. Nitekim, son bir yıl içerisinde memur maaşlarına yapılan %72,19 artış ve enflasyon farkı göz önüne alındığında, banka promosyonlarının da buna oranlı olarak revize edilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Eğitim çalışanları olarak bizler, hakkımız olanı elde etmek için mücadele edeceğiz. Bu nedenle, banka promosyonu konusunda enflasyonla orantılı bir revizyon yapılması talebimizi yineliyorum." dedi.

BANKA TUTUMUNA TEPKİ GÖSTERDİ

egitim-bir-senden-tepki-hakkimizi-istiyoruz-dedi-promosyon-tartismasi-suruyor-1

Nedime Süslü ayrıca bankaya karşı şöyle bir tepki gösterdi:

"Bugün burada, Yapı Kredi Bankası ile yapılan protokol kapsamında personel maaşlarına yönelik olarak alınan banka promosyonuna ilişkin haklarımızın gasp edilmesine karşı tepkimizi dile getirdik. Bu konuda Yapı Kredi Bankası yöneticilerine sesleniyoruz. Amacımız, haklarımızı elde etmek, mağduriyetimizin giderilmesidir. Yapı Kredi Bankası'nın tutumunu ve kurumsal politikalarını yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz. Eğitim çalışanları olarak, Yapı Kredi Bankası'na karşı müşteri olarak uygulayabileceğimiz yaptırımları kamuoyu ile paylaşmak ve bankanın bu umursamaz tavrını protesto etmek üzere buradayız. Bu bağlamda, aldığımız kararlar şunlardır:

  • Maaş ve ücretlerimiz başka bankalara aktarılacak,
  • Kredi kartlarımız iptal edilecek,
  • Otomatik ödeme talimatları iptal edilecek,
  • Tüm yatırım ve mevduat hesapları kapatılacak,
  • Bireysel Emeklilik Sigortası hesapları başka bankalara taşınacak.

Bu konuda, tüm eğitim çalışanlarına çağrımız, haklarımızın gasp edilmesine tepkilerini göstermeleri ve bu mücadeleye destek vermeleridir." şeklinde konuştu.