Dolar Tahminleri Duyan Döviz Bürosuna Koşuyor! Doları Olanlar Dikkat

Dolar Tahminleri Duyan Döviz Bürosuna Koşuyor! Doları Olanlar Dikkat

Dolar konusunda son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Dolar ile ilgili bazı tahminler yapıldı ve bu tahminleri duyanlar kulaklarına inanamayarak döviz bürosuna akın ediyor.

Dolar konusunda son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Dolar ile ilgili bazı tahminler yapıldı ve bu tahminleri duyanlar kulaklarına inanamayarak döviz bürosuna Akın ediyor. Dolar kurulunda uzun süreden beri hareketlilik yaşanmazken son dakika gelişmesi olarak geçen haberde ise doların yüksek seviyelerde hareket edeceği saptandı. 9 Mart gününde dolar fiyatları hem yatırımcılar için hem de vatandaşlar için büyük ilgi ile takip ediliyordu.

Son zamanlardaki döviz mevduatlarının toplamı 24 Şubat tarihini gösterdiğinde 212 milyar 452 milyon dolara kadar gerilemiş durumdaydı. Ancak şu sıralar dolar kurunda hareketli günler başladı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar neticesinde elinde doları olan vatandaşlara büyük uyarılar geliyor. Dolardaki artış sürekli olarak devam ederken yatırımcıların da iştahı kabararak döviz bürosuna Akın ediyorlar.

Bundan Sonra Dolar Yükselecek Mi Çıkacak Mı?

Dolar kurundaki bu denli hareketlilik yatırımcı olan kişileri ve vatandaşları endişelendirmeye yetiyor. Elinde bir miktar dolar yatırma olan kişiler dolara yatırım yapan vatandaşlar da uzman kişilerden belirli tarihler aralarındaki yorumları yakından takip ediyor ve doları satmalı mıyım almalı mıyım diye bir karar vermeye çalışıyor.

Son günlerdeki dolar kurundaki hareketlilik sebebiyle elinde bir miktar doları olanlar döviz bürolarına Akın etmeye başladılar. Dolar hesaplarına genel anlamda bakıldığında geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak %61 seviyelerinde dolaşmıştım. Bankacılık tarafına bakıldığında da döviz hesaplarının payı %40’lara kadar düşük seviyelerde kalmıştı. 24 Şubat 2023 tarihi itibari ile döviz mevduatlarında toplamda bakıldığında 212 milyar 452 milyon dolara kadar gerilediği bilgisi geldi.

Bu döviz mevduatlarında yaşanan ani düşüş ise elinde dolar olan vatandaşları bir hayli endişeye sürüklemeye yetti. Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası haftalık açıklamış olduğu para ve banka istatistiklerine bakıldığında bu istatistikler ışığında 24 Şubat haftası itibariyle genel anlamdaki bankacılık sektöründe toplam mevduat oranının 55 milyar 633 milyon TL tutarında artış gösterdiğini bildirdi. Nevzatların toplamı ise 9 trilyon 693 milyar TL gibi bir rakama ulaşmış durumda. Bankalar açısından TL rakamları da yükselirken yabancı para cinsindeki mevduat rakamları %2,2 oranında düşüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.