Dikkat! Bu kelimeleri muhatabınıza kullanırsanız suç

Dikkat! Bu kelimeleri muhatabınıza kullanırsanız suç

Mahkeme, ‘ahlaksız’ kelimesinin hakaret unsuru içermediğine dikkat çekerek, davalının beraatine hükmetti.

Günlük hayatta gerginlikle söylenen bazı sözler, beklenmedik sonuçlara sebep olabiliyor. Borcundan bir vatandaşın evine haciz memuru geliyor, borçlu vatandaş da alacaklı için ‘ahlaksız’ dedi. Niyetinin haciz işlemiyle alacağını tahsil etmek olduğunu ifade eden mağdur, Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme, ‘ahlaksız’ kelimesinin hakaret unsuru içermediğine dikkat çekerek, davalının beraatine hükmetti. Hakarete uğradığını iddia eden davacı ise kararı temyiz etti. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay’ın Kararındaki İfadeler Şu Şekilde:

“Dosya çerçevesinde, olay tarihinde haciz işlemi için sanığın evine gidildiğinde sanığın katılana ‘şerefsiz, ahlaksız, sen benim evime nasıl memur getirirsin?’ şeklinde sözler söylediği ortadadır. Katılan ile tanığın aşamalarda birbirleri ile uyumlu beyanları ve dosya içerisindeki tarihli haciz tutanağı karşısında, katılana yönelik hakaret suçunun sübut bulduğu gözetilmeden, bu suçtan sanığın mahkumiyeti yerine beraat kararı verilmesi kanuna aykırıdır. Hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yargıtay’ın kamuoyuna duyurduğu kararlarda hakaret sayılan sözler şöyle:

“Şerefsiz, ahlaksız, aptal, müsvedde, geri zekalı, eşşek, öküz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.