Depremde Yıkılan Evlerin Kredi Borçları İçin Açıklama Geldi! Sigorta Krediyi Ödeyecek Mi?

Depremde Yıkılan Evlerin Kredi Borçları İçin Açıklama Geldi! Sigorta Krediyi Ödeyecek Mi?
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üssü 7,7 ve 7.6 şiddetinde yaşanan iki büyük deprem felaketi neticesi ile birçok vatandaş yaşamını yitirerek diğerleri de evsiz durumda kaldı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üssü 7,7 ve 7.6 şiddetinde yaşanan iki büyük deprem felaketi neticesi ile birçok vatandaş yaşamını yitirerek diğerleri de evsiz durumda kaldı. Deprem öncesinde birçok vatandaş uzun vadeli ve yüksek meblağlı krediler çekerek ev sahibi olmuşlardı.

Ancak canla başla çalışarak almış oldukları bu evi bir gecede kaybeden ve sadece sokakta yaşayabilen vatandaşlar bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da çekmiş oldukları kredinin borçları nasıl kapatacaklarını kara kara düşünüyorlar.

Metrekare Başına Sigorta Ödemesi Yapılacak

Depremden etkilenen vatandaşlar kara kara çekmiş oldukları ev kredilerine nasıl ödeyecekleri konusunda düşünürken bir yandan metrekare başına sigorta ödemesini yapılacağı söylentileri yayıldı. Metrekare başını ödenecek olan sigorta ödemesi ile depremden etkilenen vatandaşlar evlerinin güncel fiyatından çok altına para iadesi alacak ve bunlarla borçların sadece bir kısmı ödenebilecek.

Kahramanmaraş merkez üstü yaşanan deprem felaketinin ardından vatandaşlar çadır kentlerde yaşamını devam ettirmeye çalışırken bazı vatandaşlar da şehir dışına göç ederek yüksek kira gelirleri ile savaşmak zorunda kalıyor. Birçok depremden etkilenen vatandaş çadır kentlerle ve işsizlikle de mücadele etmek zorunda kaldığından dolayı kendini çaresiz hissediyor.

Kimi vatandaş yeni almış olduğu evinin taksitini ödemeye devam ederken kimisi de yıllarca biriktirmiş olduğu birikimini bir gecede enkaz altında bıraktı. Depremde yıkılmayan birçok evde ağır hasarlı olarak kayıtlara geçerken az bir miktarı da orta hasarlı ya da az hasarlı olarak kaldı.

Kalan Kredi Borçları Nasıl Ödenecek

Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı görevinde bulunan Murat Kurum 9 Mart’ta yapılmış olan açıklama neticesinde bir milyon 700 binadan 653.000 konutun acil yıkılacak veya ağır hasarlı ya da yıkık orta hasarlı konumunda olduğunu bildirdi. Aynı zamanda orta hasarlı olan binaların da ani bir karar alınarak ağır hasarlı kategorisine koyulduğunu ve bunların da yıkılması gerektiğini anlattı.

Depremden etkilenen vatandaşlar deprem öncesinde birçok zorluğa göğüs gererek konut kredisi çekip yıllarca ödemek zorunda kalmıştı ancak bir gecede bu birikimlerini de kaybettiler. Sigortadan metrekare başına fiyat ödeneceğinin söylentisi üzerinde depremden etkilenen vatandaşlar evin güncel değerinin çok çok altında ödemelerin olacağını duyunca daha da kara kara düşünmeye başladı.