Deprem Sonrası Kredi Başvurularının Yarısını Devlet Ödeyecek! Kredi Çeken Herkes Yararlanacak

Deprem Sonrası Kredi Başvurularının Yarısını Devlet Ödeyecek! Kredi Çeken Herkes Yararlanacak

Geçtiğimiz günlerdeki kabine toplantısında Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan ve önemli karar alınan deprem sonrasındaki projeler görüşüldü.

Geçtiğimiz günlerdeki kabine toplantısında Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan ve önemli karar alınan deprem sonrasındaki projeler görüşüldü. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkez üssü 2 büyük deprem felaketinin ardından birçok bölge ve il derinden etkilendi. Depremden hasar gören vatandaşlara destek olma amacıyla devlet elini taşının altına koydu ve birçok proje geliştirmeye başladı.

Bu konuyla ilgili kabine toplansın sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Yapılan kabinine toplantısı neticesinde Recep Tayyip Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulunurken Kahramanmaraş’ta deprem felaketinin ardından toplamda 10 ilde maddi manevi yaralar sarılmaya devam ediliyor.

%7,5 Faizli Kredi Veriliyor

Kabine de alınan kararlar arasında depremde ağır hasar alan yerlerde esnaf ve sanatkârlara yönelik olarak 250.000 TL’ye kadar toplamda 60 ay vadeli ve yarısı da hazinenin ödeyeceği toplamda 7,5 faiz oranı ile nakit imkânı sağlanacağı duyuruldu. Kalkınma ajansların tüm kaynakları afet bölgesindeki yerleri aktarılarak finansman katkısı devletin en üst seviyesinde kullanılmakta.

Kobi kredileri ve bireysel anlamdaki kredileri ertelemenin yanı sıra toplamda 250 milyar liralık kredi paketinin miktarına 100 milyar daha ilave edildiği duyuruldu. Deprem neticesi ile iş yerleri ağır hasar alan esnaf ve sanatkârlara yönelik 250.000 TL’ye kadar 60 ay vadeli ödeme koşulları ile yarısının da hazinenin ödeyeceği şekilde %7,5 oranında faiz imkânı tanımlıyor.

Deprem bölgelerine sağlanan istihdamı ihtiyaç sahibi olan ailelere de öncelik vererek 50.000 kişiye çıkartıldığı da duyuldu. Çocukların herhangi bir şekilde eğitimlerinin aksamaması çabası içerisinde bulunduklarını ve çadır ile konteyner aracılığı ile kurulan eğitim yuvaları da evlatlarımızın tekrardan okula adapte olmalarını sağlayacağı şeklinde açıklamalar yapıldı.

İllerde ve okul binaların hasar durumlarına göre ilk dereceli ve orta dereceli eğitim kurumlarının açıldığı ifade edildi. 3 ilde de 1 Mart itibariyle başlayacak olan eğitim öğretim 3 ilde 13 Mart’ta açılırken 4 ilde de 27 Mart tarihleri itibari ile devreye gireceği de bildirildi.